Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) chce do několika měsíců připravit důchodovou novelu s reformou penzí. Návrh by mohl podle ní v ideálním případě už upravit technické rozdělení nynějšího veřejného systému na dva pilíře - nultý se základním solidárním důchodem a první se zásluhovou částí důchodu. Maláčová to řekla na tiskové konferenci po dnešním jednání komise pro spravedlivé důchody. O nastavení parametrů nového penzijního systému a výši penzí komise nehlasovala.
"V příštích měsících přijdu s konkrétním legislativním návrhem důchodové reformy, jak je stanoveno v programovém prohlášení vlády," uvedla ministryně. V novele by chtěla upravit i ocenění péče o dítě v částce důchodu a dřívější penzi pro náročné profese. Podle Maláčové by měl být návrh do léta, aby se stihl projednat do sněmovních voleb. Ty se mají konat na podzim příštího roku, řadu měsíců před nimi ale začne předvolební kampaň.
Srozumitelnost, udržitelnost, spravedlnost. To jsou základní principy toho, jak by měly vypadat důchody. Máme tři možné cesty - spravedlivou důstojnou, technickou a pro @CSSD nepřijatelnou úspornou. Jsme připraveni na další jednání. pic.twitter.com/FPe0kHAtZJ
— Jana Maláčová (@JMalacova) January 10, 2020
Podle šéfky resortu práce v komisi, v níž zasedají zástupci sněmovních a senátních stranických klubů i experti, panuje shoda na "architektuře" nového systému. Nynější veřejný důchodový systém by se měl rozdělit na dva pilíře.
Z nultého by se vyplácel základní solidární důchod z daní, z prvního pak zásluhová penze podle odpracovaných let a výše odvodů z výdělků s případným oceněním péče o dítě či práci i po dosažení důchodového věku.
Jak vysoká by základní a zásluhová penze mohly být, se komise dnes neshodla. Podle šéfky komise Danuše Nerudové zazníval většinově názor, že by se nejdřív systém měl překlopit do dvou pilířů, teprve pak by se měly nastavovat jeho parametry. Na stole jsou tři varianty s označením spravedlivá, technická a úsporná.
Ve spravedlivé a technické verzi by základní důchod činil 30 procent průměrné mzdy, v úsporné 22 procent. V prvních dvou by tak všichni senioři a seniorky měli teď jistých 10.500 korun, ve třetí 7740 korun. Zásluhová část by měla zůstat stejná jako dosud, tvrdí ministryně a šéfka komise. Modely se liší také oceněním péče o dítě či práce i po dosažení důchodového věku.
Ministerstvo práce poslalo před dnešním jednáním členům komise materiál s názvem Výchozí varianta nastavení parametrů nového důchodového systému. Popisuje v ní verzi spravedlivou. Ke konci návrh zmiňuje technickou verzi, o úsporné v něm nic není. Maláčová dnes řekla, že úsporný model pro ni a pro vládní ČSSD nepřichází v úvahu.
Podle podkladů pro tiskovou konferenci by se v prvních dvou variantách výdaje proti dnešku zvedly. Zástupci opozice to kritizují. Podle nich by mělo být jasné, kde se na reformu vezmou peníze a měly by se řešit příjmy. Někteří kritici se obávají také dalšího snižování zásluhovosti penzí.
"Máme nejvyšší čas na politické rozhodnutí a zapojení ministerstva financí. Nyní musíme debatu o architektuře důchodového systému spojit s debatou o daňové reformě," uvedla Maláčová. Řekla, že Česko financuje důchody z 80 procent z pojistného a z 20 procent z daní, v zemích EU je to v průměru "půl na půl". Ministryně dodala, že reforma by neměla zajistit jen finanční udržitelnost, potřeba je i spravedlnost a zjednodušení systému.
Reformu penzí slíbila vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů ve svém programovém prohlášení. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) už před měsícem uvedla, že je skeptická k tomu, že by tato vláda jasnou reformu přijala. O penzích by měly v úterý jednat koaliční strany. Podle Maláčové je přijetí reformy reálné, musí na ní být ale shoda napříč stranami.
Témata: důchodová reforma, důchody, Česká republika
Související
9. listopadu 2024 16:00
8. listopadu 2024 14:23
8. listopadu 2024 13:24
30. října 2024 16:56
27. října 2024 19:41
11. května 2023 15:15