Při svém kulatém desátém výročí má strana TOP 09 nové vedení. Již čtvrtou hlavou strany v její nedlouhé historii se stala poslankyně Markéta Pekarová Adamová. Před ní stojí nesnadný úkol: oživit skomírající stranu, která se v posledních průzkumech ocitla mimo parlament. Jaká budoucnost čeká Topku s novou předsedkyní?
Vznik TOP 09 byl zcela plánovaný a zpočátku vyšel. ODS začaly po sérii skandálů prchat voliči. Otcové zakladatelé – Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek, za tiché podpory tehdejšího předsedy ODS Mirka Topolánka, situaci dokonale podchytili a bývalé voliče největší pravicové strany lapili do sítí nové partaje. Úspěch to byl šokující a ODS z něj byla modrá více než obvykle.
Roku 2010 totiž strana dostala 873 833 hlasů a 16,70 % všech hlasů. Duo Schwarzenberg-Kalousek fungovalo dokonale. Rozšafný kníže trousil vtípky a bonmoty a uměl oslovit i mimopražského voliče. Kalousek byl naopak zlý muž partaje na hrubou práci a hádky. Program byl jasně konzervativní a obsažený v názvu strany – tradice, odpovědnost, prosperita. Velkou roli hrála i podpora bývalých lidovců a hnutí STAN, která straně přihrála mnoho voličů v regionech.
Mnohé již však naznačovalo, že se topácké soustrojí začíná zadrhávat. V předčasných volbách roku 2013 na 11,99 % voličů. Po odchodu populárního Schwarzenberga a odloučení STAN v čele strany zůstal Kalousek sám. Ve volbách v roce 2017 se ukázalo, že z hnutí, které mělo stát se hnutím celorepublikovým se stalo v podstatě jen hnutí pražské. Strana s velkými problémy překročila 5 % jen ve třech krajích a nebýt 12,64 % hlasů v Praze stala by se mimoparlamentní politickou entitou.
Miroslav Kalousek rezignoval roku 2017 a do čela strany se dostal bývalý člen a ministr spravedlnosti za ODS a europoslanec Jiří Pospíšil. Liberální obrat, který začal legendárním bojem Kalouska s tibetskou vlajkou během návštěvy čínského prezidenta byl dokonán. Konzervativci byli definitivně opuštěni a strana se vydala zcela po liberální a proevropské koleji.
Pospíšilovi se podařilo uspět ve volbách do senátu, kde má nyní strana 9 křesel a do Evropského parlamentu. Ve volbách do městských a krajských zastupitelstev, tedy krom Prahy, partaj prakticky přestala existovat. Odešla řada konzervativních osobností.
Pospíšil, který už několikrát prokázal, že má nos na politické průšvihy, a umí se jim vyhnout, se letos rozhodl předsednické místo opustit, a plně se podle svých slov věnovat práci europoslance a pražského zastupitele. Do volby nového předsedy šli dva uchazeči. Muž s modrou krví a senátor Tomáš Czernin, prosazovaný duem otců zakladatelů, a dosavadní nejviditelnější tvář liberálů místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová.
Kandidáti se v názorech moc nelišili a oba jsou například pro euro, federalizaci EU, důraz na ekologii nebo příplatkům ve zdravotnictví. Rozdíl byl však ve stylu. Zatímco Czernin se chtěl obracet na venkov, Pekarová Adamová se chce především zaměřit na městské liberály. Se svojí vizí, byť jen o 15 hlasů, uspěla dáma.
TOP 09 se tedy definitivně rozhodla líčit především na městského liberála. A jedná se o cestu vskutku nesnadnou. Na něj totiž cílí většina parlamentních opozičních stran. Vedle Pirátů je to v poslední době i ODS a ani STAN by se bez nich do parlamentu dostala. Boj o městského liberála bude nepochybně lítý, a už dnes je jasno, že budou mnozí poražení. A je krutým faktem, že TOP 09 k tomu má neblíže. Konzervativci mají u nás výběr daleko snazší a TOP 09 se jich dobrovolně vzdala.
Co tedy paní Pekarovou Adamovou jako předsedkyni čeká? Do současnosti byla jako místopředsedkyně prakticky předsedkyní TOP, protože Pospíšil odmítl opustit post europoslance. TOP 09 s ní nevstupuje do neznámých vod a nepřináší žádné žhavé novinky. Co TOP teď s největší pravděpodobností čeká bude vyjednání nějaké formy koalice, kde se spojí s větší stranou, tedy nejspíše ODS, a dostane se alespoň část straníků do parlamentu.
A to bude největší úkol nové předsedkyně. Vyjednat co nejlepší pozice pro budoucí koalici. Samostatný vstup do voleb by byl pro partaj vzhledem k posledním volbám i průzkumům preferencí, sebevraždou. Pekarovou Adamovou čekají perné chvilky nejen při jednání s jinými celky, ale především ve vlastní straně.
Miroslav Kalousek rozhodně bude tvrdým oponentem vedení, které mu není nijak nakloněn. Realita je však tvrdá. Sazka na přežití TOP 09 jako samostatné politické entity a parlamentní strany je riskantní ba v pásmu spekulace a nejjistější šancí na přežití je spojení s velkým bratrem. Jak bude takový svazek z rozumu fungovat a jaká bude mít pravidla je však již jiná.
Témata: TOP 09, politika, Markéta Adamová, Miroslav Kalousek, Tomáš Czernin, ODS, Karel Schwarzenberg
Související
1. října 2024 17:49
6. září 2024 7:32
20. srpna 2024 16:25
10. května 2024 14:36
7. května 2024 13:20
3. května 2024 14:39