Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi platí chytrými hodinkami. V Evropě obsadili v počtu plateb sedmé místo

Hodinky
Hodinky
Foto: Pixabay

Česko je sedmou zemí v Evropě podle počtu plateb tzv. nositelnou elektronikou, kam patří chytré hodinky, prsteny nebo náramky. První trojici tvoří Nizozemsko, Británie a Švýcarsko. Celkový počet plateb přes nositelná zařízení v Evropě letos vzrostl na osminásobek v porovnání s rokem 2018. Vyplývá to ze studie společnosti Mastercard. Nositelnou elektronikou lze platit všude tam, kde přijímají bezkontaktní platební karty.

Na Nizozemsko připadla třetina všech evropských plateb uskutečněných pomocí nositelných zařízení. Na druhém místě je Británie s podílem 18 procent, následují Švýcarsko (osm procent) a Rusko (sedm procent). Přesný podíl Česka na evropských platbách firma Mastercard nemá k dispozici, zveřejnila pouze umístění. Zařízení, jež je k bezkontaktnímu placení možné používat, jsou dostupná ve 26 členských zemích EU a na výběr je přes 30 různých modelů.

V celosvětovém měřítku se nejvíc plateb tzv. nositelnou elektronikou uskuteční v Austrálii, za ní následuje Nizozemsko. Na osmém místě jsou USA, ostatní země v první desítce jsou evropské. Za poslední rok převýšily evropské transakce počet plateb ve Spojených státech téměř dvacetkrát.

Mastercard poznamenal, že s pokračujícím vývojem technologií nositelných zařízení vstupují do hry i módní značky, které trh posouvají dál. Vznikají zařízení, jež jsou funkční a současně plní roli módních doplňků. Nyní používá každý pátý dospělý člověk chytré hodinky nebo sportovní náramek. Předpokládá se, že do roku 2020 bude mít celosvětový trh s nositelnými zařízeními hodnotu 30 miliard eur.

V nedávném průzkumu Mastercard zjistila, že využívání nositelných zařízení v Česku roste. Podíl fitness náramků u české populace stoupl na 12 procent, což je dvojnásobek v porovnání s rokem 2016. Každý desátý Čech má chytré hodinky, zatímco před třemi roky to byla čtyři procenta. Z výsluní naopak ustupují tablety, jejichž podíl klesl na 41 procent z 53 procent v roce 2016.

Bezkontaktní platby již dokázaly proměnit podobu placení prakticky po celém světě a jejich oblíbenost především v Evropě stále roste nejen mezi uživateli, ale i mezi vydavateli karet a obchodníky. Bezkontaktní platby jsou stále rozšířenější. V Evropě se nyní 61 procent všech plateb v obchodech uskuteční bezkontaktně, což představuje nárůst o 23 procent proti stavu v roce 2018. Podíl obchodů, v nichž lze bezkontaktně platit, se meziročně zvedl ze 42 na 70 procent.

Témata:  Česká republika hodinky platební karty EU technologie

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.