Nedávná návštěva skupiny Čechů na ukrajinském poloostrově Krym anektovaný Ruskem byla soukromá, nikoliv oficiální, české zákony neporušili. České ministerstvo zahraničních věcí (MZV) tak dnes reagovalo na výzvu ukrajinského velvyslanectví v Praze, aby české úřady cestu odsoudily kvůli porušení ukrajinské legislativy pro vstup na okupované území. Současně ale ministerstvo nabádá české občany, aby při cestách respektovali zákony cizích zemí, včetně Ukrajiny. Turistické cesty na Krym nedoporučuje.
"Nejednalo se o oficiální cestu zástupců ČR, ale o soukromou návštěvu skupiny českých občanů. Zákony ČR porušeny nebyly, MZV nicméně nabádá při cestách do zahraničí také k respektování zákonů cizích zemí, včetně Ukrajiny," sdělila ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.
Zdůraznila, že česká diplomacie turistické cesty na Krym, které jsou v rozporu s ukrajinskými zákony, dlouhodobě důrazně nedoporučuje. "Varování je uveřejněno od roku 2015 i na našich webových stránkách," dodala.
Krym anektovalo Rusko na jaře 2014. Ukrajina jej stále považuje za své území.
Ukrajinští diplomaté na webu apelovali na české úřady, aby odsoudily nedávnou návštěvu skupiny Čechů na Krymu, kde údajně jednali se zástupci ruské okupační správy o zavedení turistických zájezdů z Česka. Podle velvyslanectví tak mohly být porušeny nejenom ukrajinské zákony, ale i sankční režim Evropské unie. Mezi členy delegace byli podle Ukrajinců i představitelé Světové rady podkarpatských Rusínů, s nimiž se na začátku září sešel prezident Miloš Zeman. Kyjev považuje proruskou část rusínské komunity za pátou kolonu Moskvy a podezírá ji z rozvratnictví.
Podle Deníku N se cesty na okupovaný Krym účastnil například bývalý místopředseda KSČM Josef Skála, spisovatelka Lenka Procházková, domobranec Marek Obrtel a místopředseda ústecké Hospodářské komory Jiří Kalach. Na Ruskem okupovaný Krym vyjela i dvojice Rusínů Mychajlo Ťasko a Vasyl Džuhan, které před dvěma týdny přijal prezident Zeman. "Bohužel je to další potvrzení toho, že zmíněná organizace funguje v duchu a zřejmě i pod vedením Kremlu a má za cíl destabilizaci situace na Ukrajině," tvrdí velvyslanectví.
Zeman se s delegací ukrajinských Rusínů setkal počátkem září na Pražském hradě. Tvrzení některých rusínských aktivistů, že se vyslovil pro úplnou nezávislost zakarpatské Ukrajiny, český prezident popřel. "Nic takového jsem neřekl, naopak jsem zdůraznil územní integritu Ukrajiny. V souvislosti s minskými dohodami jsem se ale současně přimlouval za takzvanou decentralizaci," uvedl Zeman.
Témata: Ministerstvo zahraničních věcí České republiky, Krym, Česká republika
Související
13. července 2024 8:54
9. července 2024 22:02
9. července 2024 17:47
7. května 2024 16:58
3. května 2024 12:44
15. dubna 2024 18:08