Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi v EU: Největší nespokojenost panovala v roce 2016

Česká republika
Česká republika
Foto: Pixabay

V dobách migrační krize v roce 2016 panovala největší míra nespokojenosti s členstvím Česka v Evropské unii, kdy nebylo spokojeno 65 procent Čechů. Naopak největší spokojenost byla zaznamenána kolem českého předsednictví v roce 2009, kdy bylo spokojených 69 procent obyvatel.

Trendy ve veřejném mínění analyzovala agentura STEM na základě průzkumů od okamžiku vstupu Česka do EU. Letos hodnotí pozitivně členství v EU 51 procent Čechů. Lidé vnímají EU pozitivně především díky svobodě cestování, práce a studia, zatímco negativně kvůli jejímu příliš direktivnímu charakteru, který podle nich omezuje nezávislost České republiky.

Z posledních pěti let je rok 2024 jediným, kdy spokojenost s členstvím v EU přesáhla 50 procent. Autoři průzkumů zdůrazňují, že do hodnocení se promítla zejména pandemie covid-19.

České předsednictví v roce 2022 sice nepřineslo přímý nárůst podpory členství v EU, ale v období obecného poklesu důvěry v instituce znamenalo udržení hodnot. Během prvních pěti let členství České republiky v EU se pozitivní vnímání členství nikdy nekleslo pod 50 procent. Největší spokojenost byla v roce 2019, kdy členství v EU podporovalo 52 procent lidí.

Agentura STEM sledovala postoje k Evropě a EU od roku 1991. Po listopadu 1989 byli obyvatelé Česka výrazně prozápadně orientovaní, s liberálním přístupem k tržnímu hospodářství a pozitivními očekáváními do budoucna.

V listopadu 1993 vyjádřilo svou touhu vstoupit do Evropského společenství 85 procent Čechů. Podle starších průzkumů lidé věřili, že členství v EU zvýší jejich šance na získání atraktivní práce a umožní mladým lidem studovat v zahraničí.

Velká část veřejnosti si představovala Evropskou unii jako zdroj financí, který výrazně přispěje k ekonomické prosperitě. Očekávání byla však obecná a neurčitá, bez hlubšího porozumění tomu, co vstup do EU znamená.

Podle agentury by měla EU v blízké budoucnosti řešit zejména vnější bezpečnost, především ochranu před migrací a terorismem, a posilovat soběstačnost Unie, zejména ve výrobě strategických komponent. Průzkum také zjistil, že pro většinu lidí by mělo být Česko v Evropě spojováno především s bezpečností (58 procent) a prosperitou (48 procent). 

Témata:  Česká republika EU

Aktuálně se děje

13:05

V části Prahy neteče voda. Na opravě havárie se pracuje

Více než 50 tisíc odběratelů v Praze se ve středu ocitlo bez vody. Důvodem je havárie na vodovodním řadu, ke které došlo při napouštění po plánované výluce. K opravě by mělo dojít ještě dnes. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Hokej, ilustrační foto

Po Finech a Norech Češi porazili Dány 7:4

Čeští hokejisté si spravili chuť po posledním zápase, ve kterém museli skousnout první prohru, když nestačili na Švýcary až na nájezdy a tentokrát v základní hrací době si došli pro tři body v zápase s Dánskem. Jednalo se tak o třetího severského soupeře ve skupině A po Finsku a Norsku a podobně jako v těchto obou předešlých případech i tentokrát Češi vyhráli. První dvě třetiny sice bylo znát, že Dánsko není poslední léta nejoblíbenější soupeř českého národního týmu a i v tomto zápase nepříjemně dotahovalo a až do stavu 3:3 se hrál vyrovnaný duel. Ve třetí třetině se ale rozvolnila stavidla natolik, že umožnila Čechům vstřelit další čtyři branky, zatímco Dánové se do konce zápasu zmohli už jen na jednu trefu.