Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko a Irsko mají na brexit podobný pohled. Co irská pojistka?

Tomáš Petříček
Tomáš Petříček
Foto: Twitter

Česko a Irsko považují podle svých ministrů zahraničí Tomáše Petříčka a Simona Coveneye za nutné, aby Velká Británie opustila Evropskou unii na základě dohody, nikoli bez ní. Uvedli to dnes po svém setkání v Praze. Petříček ocenil, že EU zastává vyjednané postoje ohledně brexitu, které zahrnují i takzvanou irskou pojistku, o jejíž zrušení usiluje nový britský premiér Boris Johnson.

Coveney poděkoval Česku za solidaritu i podporu obtížně vyjednané dohody ohledně odchodu Spojeného království z EU, jehož termín je nyní stanoven na konec října. "Brexit bez dohody by znamenal ztráty pro Británii i ostatní státy EU," zdůraznil Coveney v souvislosti s možností, že by dohoda nebyla naplněna.

Ani Petříček nechce, aby vztahy s Británií vedly po jejím odchodu z EU k výrazný ekonomickým ztrátám. Chce proto zajistit blízké vztahy mezi EU a Británií po brexitu. Zároveň uvedl, že Česko má řadu společných zájmů s Irskem, v němž žije na 10.000 Čechů. "Za pět let vzájemný obchod zdvojnásobil na pět miliard eur, sdílíme pohled na evropský rozpočet a zemědělskou politiku," dodal Petříček.

S Coveneym se setkal také premiér Andrej Babiš. Shodli se podle ministerského předsedy na tom, že brexit bez dohody by byl velký problém nejenom pro Irsko a Česko. "Proto jsme připraveni vyjednávat o konkrétních a férových alternativách. Samozřejmě jsme na jedné lodi a stále doufáme, že se s UK (Británií) nakonec dohodneme," uvedl na twitteru český premiér.

Britský premiér chce, aby z původní dohody zmizela takzvaná irská pojistka, která má zabránit vzniku kontrol na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem. Francouzský prezident Emmanuel Macron minulý týden výrazné změny dohody odmítl. Irská pojistka podle něj garantuje stabilitu v Irsku a celistvost jednotného trhu Evropské unie. Podle německé kancléřky Angely Merkelové by ale bylo možné náhradu za pojistku nalézt.

Témata:  Irsko Ministerstvo zahraničních věcí České republiky Brexit Tomáš Petříček EU

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.