Česko dnes Itálii a Španělsku nabídne dodávky 10.000 ochranných obleků pro zdravotnický personál. Na twitteru to uvedl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček. Později to potvrdil i ministr zahraničí Tomáš Petříček (oba ČSSD), který už ve středu zmínil, že chce na jednání vlády o možné pomoci dvěma nejhůře zasaženým evropským zemím epidemií koronaviru jednat. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) naopak odmítl možnost, že by do Itálie vyrazili čeští vojenští lékaři. Zdůraznil, že jsou potřeba doma.
Hamáček dále uvedl, že Česko aktuálně má 250.000 ochranných obleků a další jsou na cestě. "Můžeme si to dovolit a oni je zoufale potřebují," poznamenal. Petříček uvedl, že už jednal s velvyslanci Španělska a Itálie ČR o způsobu, jak dar fyzicky předat.
Pomáháme! Itálie a Španělsko čelí největšímu šíření koronaviru. Proto ČR pošle do každé země 10 tisíc ochranných obleků ‼️ Už jsem mluvil s oběma velvyslanci @ItalyinCZ & @EmbEspPraga, jak dar fyzicky předat. #spolutozvladneme
— Tomáš Petříček (@TPetricek) March 26, 2020
Petříček ve středu naznačil, že by pomoc mohla být ve formě vyslání lékařských týmů. Zároveň ale upozornil, že takové rozhodnutí by bylo na ministerstvech zdravotnictví a obrany.
Metnar vyslání vojenských lékařů dnes vyloučil. "Do Itálie odjet nemohou. Jsou třeba doma. Pomáhají a budou dále pomáhat našim občanům. Armáda se na boji s pandemií výrazně podílí už nyní a přicházejí další požadavky," uvedl na twitteru.
Čeští vojenští lékaři a zdravotníci nemohou odjet do Itálie. Jsou třeba doma. Pomáhají a budou dále pomáhat našim občanům. Armáda se na boji s pandemií výrazně podílí už nyní a přicházejí další požadavky.
— Lubomír Metnar (@metnarl) March 26, 2020
Metnar po jednání vlády dodal, že písemnou žádost od Petříčka vyhodnocoval společně s armádním generálním štábem. "Nemáme kapacity, abychom mohli v současné době vyslat vojáky či zdravotníky do Itálie či jinam," uvedl. Obrana podle něj podpoří jakékoliv humanitární akce, které by mohly nejvíc postiženým zemím pomoci. "Ale co se týče personálu a vojáků, nebudeme nikoho vysílat," dodal.
Podobně jako Metnar se vyjádřil na tiskové konferenci po jednání vlády i náměstek ministra zdravotnictví a šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula. "Nabídka, aby zdravotnické jednotky armády odjely do Itálie, je sice pochopitelná, ale potřebujeme je tady. Nemáme kapacity, abychom se obešli bez armády a jejích zdravotníků," řekl. Podle něj budou vojenské zdravotnické složky hrát zásadní roli pro to, aby vláda mohla odstranit plošná restriktivní opatření.
Pomoc Itálii a Španělsku už nabídlo například Německo. Důležité podle Petříčka je, aby se země Evropské unie chovaly solidárně.
V Česku je několik týdnů nedostatek zdravotních ochranných pomůcek, například roušek či respirátorů. Zatím stát za nákupy v zahraničí vynaložil tři miliardy korun.
Mluvčí ministerstva vnitra Adam Rözler ve středu uvedl, že vnitro celkem objednalo přes 70 milionů roušek, deset milionů respirátorů, 250.000 ochranných obleků nebo více než pět milionů rukavic. Dodáno bylo ke středě 14 milionů roušek, skoro čtyři miliony respirátorů, 120.000 obleků a 250.000 rukavic.
Témata: Tomáš Petříček, Česká republika, koronavirus (coronavirus) COVID-19, Lubomír Metnar, Jan Hamáček, Armáda České Republiky
Související
7. října 2024 16:39
24. září 2021 12:35
17. dubna 2021 20:02
14. dubna 2021 22:02
12. dubna 2021 14:29
11. dubna 2021 22:01