Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko už má 18 nakažených koronavirem, za porušení karantény hrozí tučná pokuta

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

V Česku bylo zjištěno 15 případů nákazy novým typem koronaviru. Novinářům to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Dnešní testy ukázaly tři nové pozitivní případy, dva z nich souvisí s cestováním do Itálie, dodala bez dalších podrobností Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

"My jsme sem přišli a byly plus tři případy, teď už je plus šest. Musíme to rychle zanalyzovat, odkud je ten přenos, kdo to je, a dělat všechno pro to, aby se to nešířilo," řekl premiér Andrej Babiš. Dva z nově potvrzených případů na onemocnění COVID-19 jsou z Ústeckého kraje. Lidé byli na stejném lyžařském zájezdu jako první nakažený muž z Děčína.

Hygienici v současné době vyhledávají všechny kontakty lidí, jejichž vzorky byly na nákazu pozitivní. "Vyžaduje to opravdu vysoké kapacity hygienické služby. Doufám, že v této etapě jsme to schopni trasovat do nějakého podobného čísla. Protože pokud by epidemie byla masová, byly by to stovky, tak je logické, že by už nebylo možné všechny kontakty trasovat," uvedl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. V Německu podle něj dokázali sledovat kontakty u prvních 100 nakažených, dál kapacity nestačily.

Podle Prymuly jsou v Evropě čtyři země, kde se nákaza šíří nekontrolovaně, a to Německo, Španělsko, Francie a především Itálie, kde je v současné době asi 16.500 Čechů.

Aktuálně ke #COVID19 v ČR: V tuto chvíli je potvrzených již 18 pozitivních případů tohoto onemocnění. Pro další vývoj sledujte náš Twitter a taky webové stránky https://t.co/U1I6vqi9Cy

— Ministerstvo zdravotnictví (@ZdravkoOnline) March 6, 2020

"Je zřejmé, že musíme být připraveni zejména na to, abychom měli dostatek ventilovaných lůžek, protože v Itálii prošlo jednotkami intenzivní péče 350 lidí," řekl Prymula. Lůžka s ventilátory jsou potřebná pro pacienty, kterým se rozvinou komplikace, například těžký zápal plic nebo dechová nedostatečnost.

"Najedeme na systém, který bude podobný jako v ostatních zemích. Případy, které jsou pozitivní, ale jejich klinický průběh je naprosto nezávažný, budou izolovány v domácích podmínkách. V nemocnicích budou případy, které budou vyžadovat péči," dodal náměstek.

Budou podle něj také vyčleněné nemocnice, které budou pečovat o nakažené, kteří budou potřebovat další lékařskou péči, například budou rodit nebo mít infarkt. Půjde o stejná zdravotnická zařízení s infekčními odděleními, která mohou v současné době odebírat vzorky.

Ty také zajišťují v Praze, Brně a Středočeském kraji domácí odběry vzorků. Postupně se bude s nimi začínat i v dalších krajích. "Snažíme se, aby v odběrových týmech nebyly jen sestry z infekce, ale jsou i lokality, například Ústí nad Labem, kde už se teď potýkáme s nedostatkem sester," řekl Prymula.

Do čtvrtka bylo prokázáno 12 případů, u jednoho dalšího vyšel pozitivně test v soukromé laboratoři a čekalo se na jeho potvrzení z Národní referenční laboratoře Státního zdravotního ústavu. Z 12 nakažených do čtvrtka byli tři cizinci a lidé z Prahy a Ústeckého kraje.

Lidé se musí po návratu z Itálie hlásit lékaři, budou v karanténě

Lidé s trvalým pobytem v Česku, kteří se od soboty vrátí z Itálie, musí tuto skutečnost oznámit bez osobního kontaktu lékaři. V mimořádném opatření, které má zabránit šíření nového koronaviru, o tom dnes rozhodlo ministerstvo zdravotnictví, řekl novinářům Babiš. Lékařům ministerstvo nařídilo, aby u všech těchto lidí rozhodli o dvoutýdenní karanténě, uvedl Babiš. Podle vlády je aktuálně v Itálii asi 16.500 Čechů.

Lidé v karanténě budou mít nárok na nemocenskou. "Za porušení karantény hrozí podle zákona o ochraně veřejného zdraví pokuta až tři miliony korun," řekl premiér. Lékař bude oprávněn karanténu prodloužit, dodal Babiš. Současně vyzval zaměstnavatele, aby zaměstnancům vycházeli vstříc a domluvili se s nimi na práci z domova.

Stát je podle Babiše připraven obratem vytvořit programy pro kompenzaci ztrát podnikatelů v souvislosti s opatřeními, které kvůli koronaviru vyhlásil.

Pacientka v ústecké nemocnici je prvním případem nákazy v ČR

Pacientka v ústecké Masarykově nemocnici je prokazatelně prvním případem, který se nakazil novým typem koronaviru na území Česka. Žena narozená v roce 1953 se nakazila od syna, který byl lyžovat v Itálii a leží v pražské Nemocnici Na Bulovce. Žena chce ale zůstat hospitalizovaná v Ústí. ČTK to dnes řekla ředitelka krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková. O jejím převozu do Prahy se v posledních dnech spekulovalo.

"Je to první komunitní nákaza," uvedla Šimůnková. Stav ženy je podle Šimůnkové dobrý. V Masarykově nemocnici jsou čtyři pacienti s onemocněním COVID-19, které způsobuje nový typ koronaviru.

Hygienici v Ústeckém kraji začnou s domácími odběry s podezřením na nákazu od soboty. Pokud se lidé vrátí ze zahraničí a budou mít příznaky akutního onemocnění dýchacích cest, hygienická stanice nahlásí jejich adresu záchranné službě a ta k nim přijede. Vyjíždět k těmto lidem budou záchranáři dvakrát denně. "To znamená, že když někdo zavolá odpoledne, tak druhý den k němu přijede odběrová služba. Když se někdo ozve v noci, tak k němu přijede následující den odpolední směna," popsala Šimůnková. Domácí odběry mají co nejvíce omezit styk těchto osob s dalšími lidmi.

V karanténě je v regionu k dnešnímu dni 70 lidí, kterým domácí pobyt nařídila hygiena. Podle odhadu hygieniků jsou z preventivních důvodů na základě vlastního rozhodnutí doma další desítky obyvatel Ústeckého kraje.

Témata:  Česká republika koronavirus (coronavirus) COVID-19 Andrej Babiš

Související

Aktuálně se děje

8:29

Jan Kraus slavil. Jiřina Bohdalová mu vysekla poklonu a prozradila, co závidí

Jan Kraus se sice poprvé proslavil jako herec, ale v posledních letech je asi více vnímán jako moderátor. Kolik let to tak vlastně je? Už rovných dvacet. Kraus oslavil tohle kulaté výročí své televizní talk show s plejádou hvězdných hostů, jimž vévodila legendární herečka Jiřina Bohdalová. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.