Africký mor prasat se dostal na západ Polska. Nové ohnisko nemoci, které polské dozorové orgány vyhlásily, leží 120 kilometrů od Česka a 80 kilometrů od hranic s Německem. Riziko zavlečení choroby na české území se tak výrazně zvýšilo, řekl dnes mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. ČR má v boji s nemocí světový primát, protože se jí podařilo chorobu na svém území vymýtit.
"S ohledem na zkušenosti, které s africkým morem prasat máme, důsledně kontrolujeme dovozy ze všech zemí. Bohužel, rizikové je chování některých turistů nebo například řidičů kamionů, kteří mohou odhodit kus jídla u silnice, a nemoc se tak může dostat stovky kilometrů daleko od nejbližšího ohniska. V tuto chvíli neexistuje vakcína proti nemoci, musíme tedy co nejvíce dodržovat veškerá preventivní opatření," uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Už dříve se nechal slyšet, že otázkou není zda, ale spíš kdy se znovu nemoc na české území vrátí.
Upozornění @vetsprava v souvislosti s šířením afrického moru prasat v sousedním Polsku. https://t.co/BEdoIqv00o
— Zemědělství ČR (@MZeCr) November 19, 2019
Veterináře znepokojuje také vzdálenost nového nálezu u obce Slawa v okrese Wschowa v Lubušském vojvodství od ostatních ohnisek. Je totiž 360 kilometrů daleko od nejbližšího nálezu choroby u divočáka a 300 kilometrů od ohniska v domácím chovu prasat ve východní části Polska. "Doposud nebyla zjištěna žádná epidemiologická souvislost s ostatními případy afrického moru prasat v Polsku, a nebyla tedy ani objasněna cesta přenosu viru afrického moru prasat do této lokality.
Dnes obdržela SVS informaci o nálezu dalšího uhynulého nakaženého divočáka ve stejném regionu Polska mimo zamořenou oblast, zhruba šest kilometrů od prvního nálezu," dodal Vorlíček.
V ČR, která je od letošního dubna oficiálně zemí bez afrického moru prasat, stále platí mimořádná veterinární opatření, například zákaz přikrmování a omezení vnadění divokých prasat, je nařízený jejich intenzivní lov, ale platí také zákaz dovozu trofejí z divočáků ze zemí s morem nebo zákaz používání sena a slámy z těchto zemí v chovech prasat. "Riziko představuje také maso a masné výrobky z vepřového masa z domácích porážek a z neznámých zdrojů, to samé platí také pro maso z neprohlédnutých prasat divokých a výrobky z něj," dodal ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Nyní je africký mor prasat v Evropě na Ukrajině a v Srbsku a dále v deseti členských státech EU, včetně Slovenska.
Africký mor prasat je vysoce nakažlivé virové onemocnění prasat domácích i divokých. Nakažená zvířata se neléčí, musejí se usmrtit, vakcína neexistuje. Pro lidi není virus nebezpečný.
S nemocí se kromě mnoha evropských států potýká rovněž Čína, která je největším vývozcem vepřového na světě. Podle odborníků bude muset do budoucna zlikvidovat asi třetinu své letošní produkce vepřového, tedy asi 18 milionů tun, dvakrát více, než kolik činí roční celosvětový export.
Témata: Miroslav Toman, státní veterinární správa, vepři, Česká republika, Polsko
Související
15. března 2021 21:01
3. ledna 2021 11:13
10. prosince 2020 9:48
19. října 2020 17:04
18. října 2020 16:35
26. června 2020 15:41