Pirátský senátor Lukáš Wagenknecht a poslanec této strany Jan Lipavský požádali členy amerického Kongresu a akcionáře skupiny CME o prošetření plánovaného prodeje CME společnosti PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. PPF v Číně působí prostřednictvím firem Home Credit nebo Sotio. Piráti se obávají šíření čínské propagandy v Česku i dalších státech. Uvedli to v dnešní tiskové zprávě. CME vlastní v Česku televizi Nova, působí také v Bulharsku, Rumunsku, Slovinsku a na Slovensku. Skupina PPF obavy Pirátů odmítla, sdělila ČTK.
CME loni v říjnu podepsala smlouvu s dceřinými společnostmi skupiny PPF a PPF tak mediální firmu ovládne. Podmínkou dokončení transakce je ale souhlas akcionářů CME, Evropské komise a národních regulátorů v některých ze zemí, kde CME působí.
"Akvizice, díky které by Petr Kellner získal tyto televizní stanice, by zvýšila možná rizika opětovného zásahu a šíření čínské propagandy na území ČR a dalších států našeho regionu, které jsou členy NATO a EU," uvedl v tiskové zprávě senátor Wagenknecht.
Pirátští zákonodárci se proto obrátili na své americké protějšky a požádali je o jejich stanovisko k věci a k projednání možných významných rizik. Poukazují například na údajnou snahu o manipulaci akademické sféry a veřejného prostoru ze strany subjektů financovaných společností Home Credit, která spadá do PPF. Cílem manipulace mělo být ovlivnění veřejného mínění ve prospěch Číny, tvrdí Wagenknecht.
Čínská propaganda se v Česku stupňuje. Posledním příkladem je útok na bývalého předsedu Senátu pana Kuberu. Prodej TV Nova - téma, o kterém se moc nemluví, se zásadními dopady na náš mediální prostor. https://t.co/I3l0gBsafo
— Lukáš Wagenknecht (@WagenknechtLuk) February 24, 2020
Home Credit již dříve uvedl, že nenajímal ani nepoptával v ČR služby, aby prosazoval zájem cizí země.
"Skupina PPF vyrostla za třicet let v jednu z největších českých firem a dnes působí ve 24 zemích, na třech kontinentech. Akcionáři PPF, stejně jako vrcholový management, vždy zastávali principy svobody, liberální demokracie a volného trhu. Ze skutečnosti, že podnikáme také v Číně, kde stejně jako my podnikají tisíce dalších západních firem, nelze vyvozovat nic o našem světonázoru. Naopak: jako lidé, kteří nemalou část svého života prožili v totalitním komunismu, si extrémně vážíme svobody projevu. Znovu opakujeme, že PPF kupuje CME jako doplněk ke svému telekomunikačnímu byznysu a nesledujeme jakékoliv jiné postranní cíle. V rámci procesu převzetí CME spolupracuje skupina PPF se všemi zainteresovanými regulatorními institucemi a všem poskytujeme relevantní informace," uvedla skupina na dotaz ČTK.
Valná hromada CME, kde by mělo padnout rozhodnutí o prodeji, se má uskutečnit 27. února. Skupina PPF podle dohody za CME zaplatí 2,1 miliardy dolarů (zhruba 48 miliard korun).
Témata: Česká pirátská strana, Petr Kellner, CME, Lukáš Wagenknecht
Související
9. listopadu 2024 14:28
10. října 2024 17:46
1. října 2024 11:45
30. září 2024 13:25
29. září 2024 13:33