Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČNB bude přísnější na žadatele o hypotéku

Ekonomika, ilustrační fotografie
Ekonomika, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Česká národní banka se chystá být přísnější na žadatele o hypotéku, kteří kupují nemovitost jako investici, shodli se analytici oslovení dnes ČTK. Doporučení k poskytování hypoték na nemovitosti určených k pronájmu se podle nich nyní jednoduše obcházejí.

Bankovní rada ČNB dnes nezměnila nastavení limitů ukazatelů pro poskytování hypotečních úvěrů. Nadhodnocení cen bytů se podle jejích výpočtů totiž dále mírně zvýšilo, v polovině roku 2019 se pohybovalo mezi 15 a 20 procenty. ČNB proto očekává, že v nejbližších čtvrtletích bude růst cen rezidenčních nemovitostí spíše zpomalovat.

"Potvrzení limitů na hypotéky ČNB není pro banky překvapením. Překvapením není ani cenový vývoj na trhu nemovitostí. Zvlášť když se pořád staví méně bytů než před deseti lety, úrokové sazby hypoték jsou nadále nízké, a mnoho lidí investuje do nemovitostí jako alternativě k nízkým úrokovým výnosům z depozit," řekl ČTK analytik České bankovní asociace Miroslav Zámečník.

Trh očekával, že ČNB zmírní parametry pro poskytování hypoték pro mladé žadatele o první bydlení, ale nestalo se tak, upozornil regionální ředitel společnosti 4fin Vratislav Jůza. Zpřísnění limitu LTV (poměr úvěru k hodnotě zástavy) by podle něj vedlo k dalšímu růstu cen nájmů, protože bydlení pro mladé bude stále těžko dostupné. "ČNB se zřejmě více zaměří na sledování parametru LTV u investičních hypoték na pronájem, který se dnes celkem jednoduše obchází. To by reálně mohlo zasáhnout trh s nemovitostmi a dosáhnout požadovanou stagnaci růstu jejich cen," odhadl.

Téměř třetina objemu nově poskytnutých hypoték směřuje podle zprávy ČNB právě ke klientům, kteří již jednu hypotéku či více hypoték mají. Je tedy pravděpodobné, že jejich charakter je převážně investiční. Poskytovatelé by proto měli samostatně sledovat také úvěry ke koupi další rezidenční nemovitosti a s použitím všech dostupných informací hodnotit účel sjednání těchto úvěrů a přistupovat vysoce obezřetně k těm, u nichž účelem zjevně není vlastní bydlení, upozornila zpráva ČNB.

Doporučení ČNB uvádí, že u úvěrů ke koupi rezidenční nemovitosti k dalšímu pronájmu s vyšší rizikovostí by banky měly uplatňovat limit LTV 60 procent. Bude tomu tak v případě, že žadatel o úvěr neplní doporučované limity u jednoho nebo dokonce u obou příjmových ukazatelů.

"Pokud nyní chce klient koupit nemovitost na pronájem, banky vesměs nezkoumají skutečný účel koupě nemovitosti. V případě vlastnictví více nemovitostí již mohou klienta označit jako obchodníka s nemovitostmi, nicméně dle mých zkušeností se toto dá stále obejít. Pokud má klient příjem standardní a chcete započítat do příjmu i příjmy z pronájmu jiných nemovitostí a budete prohlašovat, že nová kupovaná je na vlastní bydlení, dosáhne na klasických 80 procent hodnoty nemovitosti," uvedl analytik společnosti ChytryHonza.cz Daniel Horňák.

"Investiční část rezidenčního trhu vnímáme dlouhodobě jako samostatnou oblast, kterou podrobujeme přísnějším parametrům. Maximální LTV je 60 procent, maximální splatnost úvěru 20 let," uvedl člen představenstva Hypoteční banky Vladimír Vojtíšek. Schopnost rozlišit je od běžného osobního bydlení je podle něj klíčová. "Dva hypoteční úvěry u jednoho žadatele nemusí nutně znamenat investiční záměr. Je totiž běžnou praxí financovat samostatně pozemek a samostatně výstavbu na takovém pozemku," podotkl.

Témata:  ČNB finance byty banky hypotéky

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 14:38

Zklamaná Eva Pavlová. Prezident prozradil, co se dotklo první dámy

Eva Pavlová je jako první dáma velmi aktivní, přesto se před několika týdny stala pro mnoho občanů terčem. Jak už to tak někdy bývá, důvodem byly peníze. Prezident Petr Pavel nyní prozradil, že jeho manželka byla zklamaná z toho, co se kolem její osoby rozpoutalo. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy