Česko je připraveno jednat o přesunu sochy sovětského maršála Ivana Koněva do Ruska. Dnešním Hospodářským novinám to v rozhovoru řekl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD). Ruská strana podle Petříčka požádala o možnost, že by si Rusko sochu vzalo a umístilo ji na svém území, ministerstvo obrany. Podle Petříčka by ale tuto věc mělo řešit ministerstvo zahraničních věcí.
Podle Petříčka je důležité, aby Česko dodržovalo závazky plynoucí ze smlouvy s Ruskem z roku 1993. V ní se podle Petříčka nehovoří o tom, kde by socha měla být umístěna, ale vyplývá z ní, že by Česko mělo zajistit důstojné zacházení a chránit památníky před poškozením. "Pokud by jednou z cest, jak těmto závazkům dostát, bylo jednání s Ruskou federací o přemístění sochy na její území, jsme tomu otevřeni. Bude to i otázka jednání s partnery, představiteli samosprávy a kolegy ve vládě," řekl Petříček Hospodářským novinám.
Ministerstvo zahraničí je připraveno jednání vést a protože Rusko neoslovilo ministerstvo zahraničí, ale ministerstvo obrany, je v kontaktu s ministrem obrany Lubomírem Metnarem (za ANO). "Česko je země, která plní smlouvy," dodal Petříček. Česká diplomacie už dříve uvedla, že odstraněním sochy z náměstí Interbrigády v Praze 6 neporušuje žádnou z česko-ruských smluv.
O porušení bilaterální smlouvy z roku 1993 hovořila opakovaně mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. Minulý týden ve čtvrtek podle agentury TASS uvedla, že o přemístění sochy Koněva by se nemělo rozhodovat jednostranně a vybídla českou stranu k jednáním.
Socha maršála Koněva, která dříve stála v pražské Bubenči, je nyní uložena v depozitáři v Měšicích v Praze-východ. Socha se má následně přesunout do Muzea paměti 20. století, jehož vybudování chystá hlavní město. Socha bude muzeu zapůjčena zdarma a dál zůstane majetkem Prahy 6, řekl ČTK už dříve mluvčí Prahy 6.
Socha vojevůdce, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, stála v Praze od roku 1980. Praha 6 nechala sochu odstranit na počátku dubna. Ruská diplomacie proti tomu protestovala a ruské orgány zahájily trestní stíhání proti představitelům Prahy 6, což ovšem české ministerstvo zahraničí označilo za nepřípustné. Česká diplomacie také zareagovala nótami na protesty, které před českým konzulátem v Petrohradu a ještě dříve před českým velvyslanectvím v Moskvě kvůli odstranění sochy uspořádali aktivisté z nezaregistrované nacionalistické strany Jiné Rusko. Kvůli incidentu jednal Petříček s ruským velvyslancem Alexandrem Zmejevským.
Témata: Ivan Stěpanovič Koněv, Tomáš Petříček, Praha, Rusko
Související
7. října 2020 14:54
1. října 2020 22:03
28. června 2020 21:09
27. května 2020 13:20
15. května 2020 22:02