Počet nakažených novým typem koronaviru stoupl v Česku na dvanáct. Dva nové případy byly v kontaktu s dříve nakaženými, mužem z Děčína a ženou z Prahy 6. Další dva s pozitivním výsledkem testů jsou Ital a Čech, oba přijeli z Itálie. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) novinářům řekl, že v Passo Tonale se nakazili tři z 12 nemocných v ČR, nedoporučuje tam proto cestovat.
"Jeden z nově nakažených mužů se vrátil z lyžařského střediska Passo Tonale. Stejně jako žena z Prahy 6. Zmíněná italská lokalita je riziková a lidé by měli zvážit, jestli tam jezdit," uvedl Vojtěch. Lyžařské středisko na hranici regionů Lombardie a Trentino (Tridentsko) je oblíbenou destinací českých turistů.
Dva nové případy jsou kontakty dříve nakažených. "V jednom případě se jedná o blízký rodinný kontakt prvního případu z Ústí nad Labem. Pacientka je hospitalizována v Masarykově nemocnici. Dnes byl také dle předpokladů potvrzen koronavirus u muže z Prahy, který je blízkým rodinným příslušníkem ženy, u které byl koronavirus potvrzen včera (ve středu). Oba jsou v izolaci v Nemocnici Na Bulovce," uvedla mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová. Bulovka na twitteru odpoledne informovala, že jedna z nakažených je z Masarykovy nemocnice převážena na její infekční kliniku.
V průběhu dnešního dne jsme hospitalizovali další 3 pacienty nakažené koronavirem a na cestě na naší infekční kliniku je nyní také pacientka z Ústí n. L. Celkem bude tedy k dnešnímu dni na Bulovce hospitalizováno 9 pacientů s koronavirem.
— Nemocnice Na Bulovce (@NaBulovce) March 5, 2020
První případ ve skupině lidí z Děčína, se potvrdil v neděli. Ve stejném hotelu v italském regionu Veneto (Benátsko) bydlelo několik českých rodin. Nakažených je z nich pět, tři muži a dvě ženy. Další členové těchto rodin jsou v domácích karanténách. Čtyři z pěti těchto nemocných jsou v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem.
První diagnostikovaný muž byl už v neděli převezen do pražské Nemocnice Na Bulovce. Tam je osm pacientů, dalšími jsou pedagog z České zemědělské univerzity, který byl v Udine, dvě zahraniční turistky - studentky z Milána a ve středu přibyla žena z Prahy 6, která ale pobývala v Passo Tonale v oblasti Trentina, kterou dříve úřady za rizikový nepovažovaly. Nově není testování omezeno na zasažené regiony, rozhodovat budou lékaři a hygienici.
Pozitivní testy vyšly také u muže italské národnosti a Čecha, oba přijeli z Itálie. Čech pobýval v Passo Tonale. Oba dva jsou také izolováni v Nemocnici Na Bulovce. "Pražská hygienická stanice nyní provádí epidemiologické šetření a vyhledává všechny osoby, se kterými přišli dotyční do kontaktu," dodala mluvčí.
Pravidla testů na koronavirus se mění, začaly domácí odběry vzorků
Ministerstvo zdravotnictví změnilo pravidla pro testy na nákazu novým typem koronaviru. Na doporučení lékaře a hygienika budou pro všechny, nejen pro lidi po návratu z rizikových oblastí. Italský region Trentino (Tridentsko), odkud jedna z osmi nakažených v Česku přijela, ale ministerstvo zahraničí mezi oblasti nevhodné pro cesty zatím nezařadí. V některých krajích dnes začaly domácí odběry vzorků od pacientů s podezřením na nákazu. Letecké společnosti zrušily zhruba 70 letů mezi Prahou a severoitalskými městy.
V ranních výsledcích testů na koronavirus nový případ nákazy k dosavadním osmi nepřibyl. Testováno zatím bylo 407 lidí. Všech osm nakažených pobývalo na severu Itálie, která je po Číně a Jižní Koreji třetím největším ohniskem nemoci. Pět jich je v pražské Nemocnici na Bulovce, další tři jsou v ústecké Masarykově nemocnici. Nemoc COVID-19 má u všech osmi velmi mírný průběh, oznámil náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.
Na Bulovce odebrali vzorky dalším 17 pacientům, dva z nich čekají na výsledky v nemocnici. S domácími odběry od pacientů se ve spolupráci se záchrannou službou začalo dnes v Praze a ve středních Čechách, od pátku se přidá Fakultní nemocnice Brno v Jihomoravském kraji. Postupně budou domácí odběry zavedeny v celé republice.
Z Nemocnice Na Bulovce vyrazil speciální repatriační vůz Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy s personálem z naší Infekční kliniky, který odebere vzorky k testování celkem osmi lidem s podezřením na koronavirus. pic.twitter.com/jg8pX6LMwR
— Nemocnice Na Bulovce (@NaBulovce) March 5, 2020
Podle Prymuly se situace zjednoduší, až v Česku opadne chřipková epidemie. Pak bude možné testovat všechny případy s podezřením na nákazu koronavirem, což v době nachlazení a chřipek není možné. Pravidla pro testování se zatím upravila. "Už tady je právo vyšetřovat jakýkoliv případ, pokud takto je zhodnoceno jak epidemiologem, tak lékařem," uvedl Prymula. Přístup se změnil po doporučeních mezinárodních zdravotnických institucí i kvůli potvrzenému případu nákazy u ženy po návštěvě jiné než rizikové oblasti. Žena pobývala v regionu Trentino v lyžařském středisku na hranici s Lombardií.
Pro italské regiony Lombardie, Veneto (Benátsko), Emilia-Romagna a Piemont nyní platí kvůli výskytu koronaviru doporučení ministerstva zahraničí, aby tam lidé necestovali. Region Trentino se mezi rizikové oblasti ministerstvo zařadit nechystá. "Není kvalifikováno jako riziková zóna. Nemá žádné ohnisko nákazy," uvedlo.
Po testech dětí ženy s nákazou, která se vrátila z Trentina, krizový štáb Prahy 6 rozhodl, že výuka v jejich základní škole bude od pátku pokračovat v běžném režimu. Středeční testy dětí ukázaly, že na rozdíl od matky nákazu nemají. Zůstanou ale 14 dní v karanténě a poté znovu otestovány.
Od dnešního dne platí kvůli koronaviru zákaz ministerstva zdravotnictví pro přímé lety do severní Itálie a Jižní Koreje. Letecké společnosti ČSA, Ryanair a easyJet proto zrušily pro příštích 14 dní zhruba 70 letů mezi ČR a pěti severoitalskými městy. Již dříve vláda zastavila na dobu neurčitou přímé lety do Číny.
Další pomoc partnerským provinciím v Číně zasaženým koronavirem dnes zrušilo zastupitelstvo Moravskoslezského kraje. Hejtman Ivo Vondrák (ANO) uvedl, že kraji chybí 40.000 ochranných pomůcek pro zdravotníky v nemocnicích a pro záchranáře.
Podle Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS) pandemický plán ČR zatím nepamatuje na domovy pro seniory či terénní služby pro potřebné. Vyzvala vládu, aby tuto péči do aktualizovaného dokumentu zařadila. Asociace spolu se zdravotnickými odbory také kritizovala ministerstvo práce za doporučení, aby si zařízení kvůli případné nákaze koronavirem udělala zásoby jídla a léků na šest týdnů.
Témata: Česká republika, koronavirus (coronavirus) COVID-19, Roman Prymula
Související
17. listopadu 2024 12:35
16. listopadu 2024 9:55
9. listopadu 2024 11:04
27. října 2024 8:37
26. srpna 2024 9:13
20. srpna 2024 16:12