Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Policie stále stíhá bývalé poslance Volného (Volný blok) a Roznera (SPD)

Miloslav Rozner
Miloslav Rozner
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Policisté pokračují v trestním řízení s bývalými poslanci Lubomírem Volným (Volný blok) a Miloslavem Roznerem (SPD), kteří v nynějších sněmovních volbách místa v dolní komoře neobhájili a přišli o imunitu. Informovala o tom dnes Česká televize s odvoláním na mluvčího policejního prezidia Ondřeje Moravčíka.

Roznera policie podezírá z popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia v souvislosti s jeho výroky o romském táboře v Letech u Písku. ČTK napsal, že zatím nebyl nikým kontaktován. "Nicméně z hlediska zákona je to logický postup a jsem připraven s orgány činnými v trestním řízení spolupracovat," uvedl. Obvinění pokládá Rozner za absurdní. "Ve svém projevu na vnitrostranickém neveřejném zasedání jsem rozhodně nepopíral genocidu, ale hovořil o předraženém odkupu vepřína z veřejných zdrojů dle mého názoru zrealizovaném zcela netransparentním způsobem," sdělil.

Roznera poslanci odmítli vydat ke stíhání předloni v březnu. V minulosti při kritice rozhodnutí bývalé vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL o odkupu vepřína u pietního místa v Letech použil spojení "neexistující pseudokoncentrák".

Imunitní výbor Roznerovo vydání plénu nedoporučil s ohledem na argumenty většiny členů, podle nichž při obdobných vyjádřeních poslanců v minulosti nebylo trestní stíhání zahájeno. Rozner pak na plénu uvedl, že jeho vyjádření nemělo za cíl zpochybnit utrpení lidí v době nacistické okupace. Týkalo se podle něho vynaložení "obrovské a nepřiměřené" částky na záměr památníku.

Stát v předminulém volebním období vykoupil vepřín v místě někdejšího tábora zhruba za 451 milionů korun. Vláda pak uvolnila 111 milionů na sanační a demoliční práce či na archeologický průzkum.

Rozner čelil několika trestním oznámením. Policie nejprve případ odložila. Dohledová státní zástupkyně ale vrátila věc k došetření obvodnímu státnímu zástupci a vyšetřovateli, protože s původním závěrem nesouhlasila.

Volného policie podezírá z šíření poplašné zprávy v souvislosti s příspěvkem na sociální síti o léku ivermektin. O jeho vydání ke stíhání požádala letos v květnu. Sněmovna o žádosti do voleb nerozhodla, byť mandátový a imunitní výbor v červnu jeho vydání ke stíhání doporučil. Volný tvrdil, že chce být vydán, aby, jak uvedl, "všechna pravdivá data o ivermektinu zazněla ve veřejném prostoru v průběhu mé obhajoby u soudu".

S návrhy na zařazení policejní žádosti jako pevného bodu programu sněmovního pléna neuspěli ani poslanci Volného bloku. Podle kuloárových informací se většina poslanců obávala toho, že Volný by situaci využil k dlouhým projevům.

Volný propagoval ivermektin k léčbě covidu-19. V příspěvku tvrdil, že se chystá spiknutí, jehož cílem je diskreditace léku prostřednictvím zabití pacientů.

Témata:  Lubomír Volný Miloslav Rozner

Aktuálně se děje

17. května 2024 13:22

Izrael v Haagu uvedl, že válka v Pásmu Gazy je tragická, ale ne genocida

Izrael v pátek na půdě Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu uvedl, že válka v Pásmu Gazy je tragická, nejde však o genocidu. Reagoval na tvrzení Jihoafrické republiky (JAR), která ještě v prosinci podala stížnost vůči Izraeli za údajnou genocidu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Petr Fiala ve volebním štábu Petra Pavla

Odbory odvolaly protest. Fiala je zve k jednacímu stolu

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil reakci odborů, které ve ve světle událostí na Slovensku zrušily plánovaný protivládní protest. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) to oznámila ve čtvrtek, protestní akce měla proběhnout v úterý 21. května. Důvody pro svolání demonstrace však podle zástupců zaměstnanců trvají.