Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důchodová reforma. Česko v koncích? Čeká se na návrhy OECD

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Odborníci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) by měli dodat vládě své návrhy na provedení důchodové reformy v Česku do konce července. V dnešní Partii televize Prima to řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Česko sice podle ní rozsáhlejší změny v penzích potřebuje, soudí ale, že v tomto volebním období přijaty nebudou.

Alena Schillerová se opět postavila proti závěrům variant důchodové reformy, jak je připravila komise pro spravedlivé důchody. Uvedla, že uvažovaný základní důchod pro všechny seniory a seniorky 10.500 korun měsíčně hrazený z daní by představoval 304 miliard korun ročně.

"Pro mě je nepřijatelné to, že důchodová komise neřeší zdroje," řekla ministryně financí. Komise podle ní připravila polotovar.

Odborníci OECD se zabývají důchodovou reformou na žádost vlády. Ministryně financí míní, že v úvahu přichází i povinné individuální přispívání lidí na jejich budoucí důchody. Vyzdvihla to, že Česko na rozdíl od jiných zemí penze nezatěžuje sociálními a zdravotními odvody. Jedná se podle ní zhruba o 110 miliard korun ročně.

O tom, že se celková důchodová reforma v tomto volebním období nestihne, nedávno mluvil předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček. Kabinet v programovém prohlášení slíbil, že důchodovou reformu připraví. Uvedl ji jako první ze svých šesti hlavních priorit.

Koaliční strany se zatím dohodly na dřívějších odchodech do důchodů pro lidi v náročných povoláních, na podrobnostech ale ne. Schillerová uvedla, že tyto parametrické změny důchodů by do konce volebního období mohly být přijaty.

Témata:  důchodová reforma Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) důchodci Alena Schillerová

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.