reklama

"Zvířata jsou utracená a v současné době se nakládají a odvážejí do asanačního podniku," řekl ČTK krajský veterinář Radek Axmann.

Hasiči budou postupně utěsňovat a plnit plynem další čtyři haly, v nichž společnost Moras Moravany chová brojlery. Bude nutné jich usmrtit asi 130.000. Ve druhém středisku firmy v nedalekých Moravanech se nákaza u 120.000 brojlerů nepotvrdila, utratit se nemusí.

Všichni zasahující musí v ohnisku nákazy používat ochranné jednorázové obleky, gumové rukavice a chránit si musí i dýchací cesty. Plyn se vpouštěl do haly celou noc. "Zaplynování je složitý proces, při kterém je postupně zvyšována koncentrace oxidu uhličitého tak, aby zvířata nejprve usnula a poté se už neprobudila," uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. Poté hasiči změří koncentraci plynu v hale, po vyvětrání do ní mohou vstoupit a naložit a vyvézt usmrcené ptáky.

Předseda představenstva firmy Moras Zdeněk Barták odhadl škodu přímo na drůbeži, která by měla jít na porážku, do deseti milionů korun. Další škoda vznikne odstavením provozu zhruba na měsíc. Část by společnosti mělo uhradit pojištění, další část kompenzace od státu.

Kvůli nákaze bylo vyhlášena ochranné tříkilometrové pásmo a také desetikilometrová zóna zvýšeného dozoru. Pro obyvatele to znamená, že musí sledovat zdravotní stav domácí drůbeže, nepřesouvat ji ani produkty chovu a nepořádat výstavy. Veterináři do 21. února sepíšou seznam chovaných ptáků, usmrtit by se museli pouze v malochovu, kde by byla zjištěna nákaza ptačí chřipkou.

Ptačí chřipka už se letos objevila v lednu ve Štěpánově nad Svratkou na Žďársku v domácím chovu s 15 kusy drůbeže. Velká nákaza ptačí chřipkou postihla Pardubický kraj v roce 2007, kdy na Orlickoústecku veterináři rozhodli o usmrcení zhruba 173.000 kusů drůbeže, většina byla v komerčních chovech. V roce 2017 se objevil virus na Orlickoústecku a Chrudimsku, usmrceno bylo několik desítek kusů drůbeže.

Viry ptačí chřipky jsou běžné u volně žijících ptáků a přenášejí se zejména trusem, který kontaminuje vodu nebo krmivo chovaných ptáků. Subtyp H5N8 potvrzený v komerčním chovu je nebezpečný pro ptáky, lidem neublíží.