Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hledání léku na covid-19: Do velké studie bude zahrnuto i Česko

Koronavirus SARS-CoV-2
Koronavirus SARS-CoV-2
Foto: NIAID-RML

Česká republika bude mezi pěti evropskými zeměmi zapojenými do klinické studie farmaceutické firmy Sanofi, která bude zkoumat bezpečnosti a účinnost hydroxychlorochinu na léčbu nemoci covid-19. Celkem do ní bude zapojeno 300 pacientů, v ČR několik desítek. Firma o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Léky s hydroxychlorochinem jsou podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) mezi čtyřmi hlavními směry vývoje léku, všechny jsou ale zatím experimentální.

Zapojené do studie budou čtyři pražské nemocnice, Nemocnice Na Bulovce, Thomayerova nemocnice, Všeobecná fakultní nemocnice a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, a na Moravě Fakultní nemocnice Ostrava a Nemocnice Prostějov.

Jde o otevřenou studii srovnávající hydroxychlorochin se standardní léčbou, řekl ředitel oddělení klinických hodnocení Sanofi ČR a Střední Evropa Martin Rek. Studie podle něj bude trvat několik týdnů a výsledky budou ve druhé polovině letošního roku.

Sanofi je jedním z výrobců léků s hydroxychlorochinem. Ministerstvo zdravotnictví povolilo začátkem března dovoz tohoto léku od firmy Teva, který není v Česku schválený. Pochází z jiného státu Evropské unie. Běžně se s ním léčí malárie, lupus nebo revmatoidní artritida podobně jako s dalším lékem plaquenil se stejnou účinnou látkou, který je registrovaný i v Česku a nemocnice ho pro pacienty s covid-19 používají.

Léky s hydroxychlorochinem nasazují také lékaři v USA a velká studie s pacienty začala ve Francii. V Česku ho na začátku dubna začala osmi pacientům podávat Ústřední vojenská nemocnice.

Státní ústav pro kontrolu léčiv popsal také několik dalších léků, nadějná jsou podle něj některá antivirotika, například na HIV nebo chřipku, biologická léčiva, krevní plazma vyléčených nebo lék dříve vyvíjený na ebolu remdesivir. Ten v Česku dostal zatím jediný pacient, který leží v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. Jeho stav se během léčby výrazně zlepšil, podle lékařů ale není možné jednoznačně říci, že lék zabral.

Česko také čeká na dodávku léku favipiravir, který se v Japonsku používá na chřipku a je dalším z nadějných experimentálních přípravků na léčbu covid-19. Připravuje se také používání krevní plazmy od lidí, kteří už nemoc prodělali, na léčení lidí ve vážné stavu.

Témata:  léky Státní Ústav Pro Kontrolu Léčiv (SÚKL) Česká republika koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.