Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak dlouho potrvá přísná karanténa v Česku? Epidemiolog Prymula promluvil

Nemocnice Na Bulovce
Nemocnice Na Bulovce
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

V Česku je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) hospitalizováno 74 lidí s nemocí COVID-19. Na jednotkách intenzivní péče je 19 z nich, na plicní ventilaci jedenáct a jeden muž ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) je na speciálním přístroji ECMO, který okysličuje krev. Ministr to dnes řekl v televizi Prima.

Na infekční klinice pražské Nemocnice na Bulovce leží nyní 22 pacientů s nemocí COVID-19, z toho pět z nich je na jednotce intenzivní péče a má zavedenou plicní ventilaci.

K dnešnímu dni máme na Infekční klinice celkem 22 pacientů s COVID-19, z toho 5 na JIP, se zavedenou plicní ventilací.

— Nemocnice Na Bulovce (@NaBulovce) March 22, 2020

Bulovka má největší infekční kliniku v zemi, je národním centrem po boj s infekčními nákazami. Na začátku vyčlenila pro nakažené dva pokoje. "Dnes máme tři plná lůžková oddělení a oddělení pro dětské pacienty s koronavirem," řekl v sobotu novinářům ředitel nemocnice Jan Kvaček. Infekční klinika má 11 lůžek intenzivní péče.

Nemocnice od úterý zastavila plánované operace a připravuje na příjem pacientů i na jiná oddělení. Pokud by došla kapacita potřebná pro intenzivní péči, byli by umisťovaní na ARO. "Upravujeme urgentní příjem tak, aby tam mohli být umisťovaní pacienti s koronavirem," dodal Kvaček.

Velikonoce nebudou takové, jak jsme zvyklí

České zdravotnictví je na tom podle náměstka Romana Prymuly lépe než Itálie. "Není to otázka jen plicních ventilací, ale i nedostatku kyslíku," řekl náměstek. Česko nové plicní ventilace objednalo, zásoby podle bomb s kyslíkem podle něj má připravené.

Zdravotníci podle Prymuly věnují obrovskou péči nakaženým ve vážném stavu. "Minulý týden jsem dostal informaci, že muž převezený do VFN selhává, že zřejmě zemře. Věnovali se mu s takovou péčí, že se stabilizoval," řekl Prymula.

Nemocnice pro něj od americké firmy Gilead získala povolení použít experimentální lék remdesivir, ale zatím z USA nedorazil. Česko podle Prymuly požádá, aby firma povolila mít v tuzemsku nějakou zásobu, aby odpadlo čekání na transport.

Přísná karanténní opatření by se podle náměstka ministra Romana Prymuly mohla začít rozvolňovat zřejmě od poloviny dubna, protože ekonomiku velmi dusí. "Velikonoce zřejmě nebudou takové, jako jsme zvyklí. Budou bez návštěv a bez kostelů," řekl ministr. Na hranicích budou opatření podle Prymuly nejspíš trvat déle.

Naše edukativní video ukazuje, jak chránit sebe a své okolí proti onemocnění koronavirem. Důležité je hlavně zůstat v dobré psychické pohodě a třeba si i pobyt v domácí karanténě i trochu zpříjemnit. Jsme v tom společně. #StopCovidCZ https://t.co/a7yFHV7pan

— Ministerstvo zdravotnictví (@ZdravkoOnline) March 19, 2020

Jako jedno z posledních chce ministerstvo rušit také uzavření škol. Podle ministra to bude zřejmě na přelomu května a června. Náměstek Prymula uvedl, že by bylo zřejmě možné nějak uspořádat maturitní zkoušky. "Dáváme k veřejné diskusi, jestli by děti neměly třeba měsíc pak chodit do školy i v době běžných letních prázdnin," řekl.

Roušky bude podle náměstka Prymuly potřeba nosit do doby, než budou přibývat jen desítky případů denně. Zákaz vycházení podle něj není na místě, pokud lidé budou dodržovat stávající nařízení vlády. "Navrhnul bych ho vládě, pokud by bylo nakažených přes 10.000 lidí," uvedl.

Vláda bude podle něj také v pondělí řešit problematiku lidí, kteří dojíždějí za prací do zahraničí. V některých lokalitách jsou podle náměstka mezi nimi i nakažení. "V některých lokalitách by bylo na místě to zakázat, budu to navrhovat vládě," řekl Prymula. Budou si moci vybrat, jestli zůstanou v ČR, nebo v zahraničí, kde pracují.

V posledních dnech se objevily také informace o tom, že lidé, kteří měli lékařem nařízenou karanténu, ji porušovali. "Tresty na porušení karantény by měly padnout, měly by být i exemplární," řekl ministr. Podle Prymuly například za dřívější velký nárůst mohou i lidé, kteří karanténu nedodržovali po návratu z lyžařské dovolené.

Témata:  Roman Prymula koronavirus (coronavirus) COVID-19 Velikonoce Vojtěch Adam Fakultní nemocnice Bulovka Česká republika

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.