Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak koronavirus ničí psychiku? Češi vyplňovali dotazník, zde jsou výsledky studie

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

V souvislosti s onemocněním covid-19 se objevují úzkosti i diskriminace. Ukázala to studie vědců z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) uskutečněná ve spolupráci se spolkem Queer Geography.

Data v první polovině dubna poskytlo přes 2450 lidí ze všech krajů ČR. Lehké duševní potíže značily výsledky u 35 procent žen a 28 procent mužů. Středně závažné a vysoce závažné duševní potíže pak vycházely u 23 procent žen a 15 procent mužů. ČTK o tom dnes informoval mluvčí NUDZ Jan Červenka.

"V rámci našeho dotazníku jsme se zaměřili především na nejčastější problémy - úzkostné problémy a deprese. Jejich jednoroční výskyt v populaci bývá asi kolem 20 procent, běžnější jsou u žen, přičemž u mužů je naopak běžnější nadužívání alkoholu a dalších psychoaktivních látek," uvedl Michal Pitoňák z NUDZ, který studii zvanou Já a covid-19 zorganizoval.

Zhruba desetina dotazovaných se setkala s nějakou formou diskriminace či jiného druhu nevhodného chování v důsledku nemoci covid-19. Mezi nejčastější patřila nadměrná ostražitost a udavačství ze strany okolí a nevraživost vůči určitým skupinám, jako jsou například chalupáři, pendleři či Pražané.

"U vnímané zranitelnosti vůči infekci jsme naměřili obecnou hodnotu, která obvyklé hodnoty převyšovala pouze mírně, avšak u druhého ukazatele - odporu vůči mikrobům - jsme zaznamenali značně zvýšené hodnoty u mužů i žen," dodal Pitoňák. Povinné nošení roušek dodržuje 96 procent respondentů, ale častější mytí rukou připustilo pouze 73 procent respondentů a užívání dezinfekčního prostředku jen 69 procent.

Z výsledků také vyplynulo, že většina lidí souhlasí s tím, aby nošení roušek bylo povinné pro všechny v místech, kde je to odůvodněné, avšak mělo by být dobrovolné například v parcích či v přírodě, kde lidé nejsou druhým blíže než 2,5 metru.

Témata:  psychiatrie diskriminace život koronavirus (coronavirus) COVID-19 Češi

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.