Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak vyřešit střet zájmů? Babiš dostal 12 doporučení, je mezi nimi i rezignace

Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO
Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO
Foto: Vláda.cz

České úřady by měly řešit trvající střet zájmů premiéra Andreje Babiše, jenž má stále vliv na holding Agrofert a inkasuje peníze z fondů Evropské unie. Shodlo se na tom dnes několik europoslanců kontrolního výboru Evropského parlamentu, který projednal zprávu z únorové mise v Česku.

V nezávazných doporučeních výbor vyzval premiéra, aby odstoupil nebo přestal přes firmy spojené s holdingem Agrofert inkasovat peníze z unijního rozpočtu, pokud se střet zájmů skutečně prokáže.

Evropská komise by zase podle europoslanců měla zastavit platby holdingu a důsledně uplatňovat nulovou toleranci. Loňská auditní zpráva EK konstatuje, že Babiš má stále vliv na firmu, kterou vložil do svěřenských fondů. Český premiér to odmítá. Mluvčí firmy v reakci označil misi výboru za zpolitizovanou.

V rámci mise @EP_BudgControl v #ČR jsme s @MHohlmeier, @vonpecka a dalšími europoslanci nashromáždili obrovské množství důkazů ohledně střetu zájmů @AndrejBabis. Dnes jsme přijali oficiální zprávu, kde jmenujeme řadu doporučení, která by mohla pomoci s nápravou současného stavu. pic.twitter.com/syRc98drQE

— Tomáš Zdechovský (@TomasZdechovsky) May 7, 2020

Většina europoslanců se shodla na tom, že kontrolní mise potvrdila podezření na střet zájmů, které zákonodárci měli. "V České republice je stále největším příjemcem dotací z EU premiér a to je situace, kterou musíme vyřešit co nejrychleji," podotkl německý europoslanec Daniel Freund z frakce zelených.

Výbor ve zprávě vyzval Babiše, aby se "zbavil svých obchodních podílů a přestal dostávat jakékoli veřejné dotace či finance distribuované jeho vládou včetně fondů EU, nebo odstoupil z funkce premiéra", pokud se střet zájmů prokáže. Komise by měla podle europoslanců prověřit, zda české úřady nadále vyplácejí Agrofertu dotace, "aby obešly preventivní opatření komise". Poslanci po Bruselu požadují důslednější kontroly využívání evropských peněz.

"Nemůžeme tolerovat, aby někdo, kdo má peníze, byl posuzován jinak než běžný sedlák," komentoval požadavek rovného přístupu ke všem příjemcům dotací český lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.

Podle europoslanců mise rovněž zjistila, že české úřady střety zájmů neumějí kontrolovat a že záleží v zásadě na čestném prohlášení dotčeného politika. Zpráva proto vyzvala úřady v ČR, aby co nejdříve odstranily nedostatky v "odhalování, prevenci a odstraňování střetu zájmů".

Podle maďarského europoslance Sándora Rónaie se v ČR za Babišovy vlády "buduje systém podobný tomu maďarskému". EU vede s Maďarskem řízení kvůli možnému porušování unijních hodnot a maďarská opozice tvrdí, že premiér Viktor Orbán rozděluje peníze z unijních fondů mezi své příbuzné.

"Premiér se pokouší ovládat česká média, vynucuje si politický vliv na nezávislé instituce a posiluje jej," řekl dnes na Babišovu adresu maďarský socialistický politik.

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka označil závěry mise za "skandální zásah do probíhajícího auditního řízení". Loňská auditní zpráva EK konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů, audit však stále nebyl oficiálně uzavřen. Podle zprávy má stále vliv na holding Agrofert, přestože ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. ČR by kvůli tomu mohla vracet do unijního rozpočtu stovky milionů korun.

"Jasně se ukazuje, co tvrdíme od počátku, že šlo o zpolitizovanou výpravu," uvedl v prohlášení k jednání výboru mluvčí Agrofertu Hanzelka.

Doporučení, která výbor schválil dnešním projednáním, jsou nezávazná. Mohou se však odrazit v usnesení europarlamentu, o němž by podle šéfky výboru Moniky Hohlmeierové mohli poslanci hlasovat již na červnovém plenárním zasedání.

Témata:  Andrej Babiš Agrofert Česká republika Evropský parlament

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.