Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jsou Češi tolerantní? Průzkum odhalil, které skupiny obyvatel vadí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Lidé dál odmítají jako sousedy drogově závislé, bydlet by vedle nich nechtělo 86 procent lidí. Na dalších místech v pořadí nejméně oblíbených skupin lidí v sousedství se objevili lidé s kriminální minulostí, alkoholici a nově zařazení muslimové. Poslední větší averze se vztahuje také k psychicky nemocným lidem, které by za sousedy nechtělo mít 59 procent dotázaných.

Naproti tomu nejmenší výhrady mají lidé dál k mladým, starým, chudým nebo bohatým sousedům. Vyplývá to z březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), míru tolerance zjišťuje od roku 2003.

V dlouhodobé perspektivě je míra tolerance ke zkoumaným skupinám víceméně stabilní. Výjimkou je podle CVVM od roku 2015 nárůst nelibosti k cizincům, lidem jiných náboženství a jiné barvy pleti, tedy skupinám, které mohou být spojovány s projevy radikálního islamismu v Evropě. Nově zařazené muslimy odmítají dvě třetiny dotázaných. Oproti prvnímu měření postupně pokleslo odmítání lidí s homosexuální orientací na zhruba polovinu, v posledních dvou letech ale vzrostlo o pět procent.

V meziročním srovnání se distance od vybraných skupin statisticky významně změnila pouze u třech skupin: u lidí s jinou barvou pleti, u cizinců žijících v ČR a u alkoholiků. K lidem jiné barvy pleti jsou Češi méně tolerantní, podle aktuálního průzkumu by je nechtělo v sousedství 36 procent respondentů, což je o šest procentních bodů více než v loňském březnu. Naopak cizince odmítá meziročně o čtyři procentní body méně lidí, za sousedy by je nechtěla zhruba čtvrtina. Tolerantnější jsou lidé i k alkoholikům, bydlet vedle nich nechce 69 procent dotázaných, což je nejnižší hodnota za celé sledované období, meziročně je to pokles o šest procentních bodů.

CVVM zjišťovalo také mínění lidí o tom, nakolik je k jiným skupinám tolerantní celá česká společnost. "V obecné rovině lze konstatovat, že Češi vnímají svou společnost jako tolerantní k většině vybraných skupin," uvedli autoři průzkumu.

Téměř devět lidí z deseti si myslí, že Češi jsou tolerantní k mladým lidem a ke křesťanům. Zhruba tři čtvrtiny se domnívají, že společnost toleruje tělesně handicapované a bohaté občany. Kolem 70 procent respondentů míní, že lidem nevadí staří lidé, spoluobčané jiného politického přesvědčení a chudí. Podle mínění lidí je veřejnost také v celkem velké míře tolerantní i ke kuřákům (66 procenta) i přes to, že kouření bylo zakázáno téměř všude. Kolem 60 procent dotázaných se shodlo na toleranci cizinců žijících v ČR a lidí s homosexuální orientací.

Naopak mínění o netoleranci společnosti k vybrané skupině převažuje u lidí závislých na drogách, u lidí s kriminální minulostí, lidí závislých na alkoholu, psychicky nemocných lidí a především u muslimů.

Ve srovnání s předešlým šetřením v březnu 2014 se hodnocení tolerance české společnosti k různým skupinám podle CVVM v mnoha případech statisticky významně změnilo. Tolerance poklesla u kuřáků, drogově závislých, homosexuálů a u lidí s jiným politickým přesvědčením. Naopak vzrostla tolerance ke starým, k bohatým, k psychicky nemocným a k lidem závislým na alkoholu.

Témata:  Češi průzkumy život homosexuálové lidé

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.