Odpůrci zakrytí sochy ruského maršála Ivana Koněva v Praze 6 dnes protestovali pod jeho pomníkem. Radnice v pátek postavila u sochy lešení a sochu zakryla, aby zabránila vandalským útokům. Hned v pátek ji aktivista Jiří Černohorský odstřihl a o její odstranění se o víkendu pokusilo několik dalších lidí. Plachtu dnes Černohorský po ukončení protestní akce opět sundal. Policie ho odvezla z místa, odjezdu policejního vozu se snažili bránit demonstranti.
Protestní akci svolala neparlamentní strana Česká suverenita. Na náměstí Interbrigády se sešlo přes 200 lidí. U sochy pokládali květiny. Kromě lidí, kteří se zakrytím sochy nesouhlasí, přišli i jejich odpůrci. K účastníkům demonstrace promluvil například hradní mluvčí Jiří Ovčáček, který řekl, že se akce účastní s posvěcením prezidenta. Poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD) ostře kritizoval starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09). Označil ho za téměř bezvýznamnou politickou figuru, která způsobila povyk kolem sochy maršála Koněva, jež podle něj 30 let nikomu nevadila. "Symboly se odstraňují, aby vám vzali národní identitu," uvedl. Vystoupili i poslanci Stanislav Grospič (KSČM) a Lubomír Volný (SPD).
Komunista Josef Skála zase přečetl otevřený dopis premiérovi Andreji Babišovi (ANO, v němž ho vyzval, aby s vandalismem Prahy 6 skoncoval a zajistil pomníku ochranu.
Koněvovu sochu neznámý vandal v noci na 22. srpna polil červenou barvou a podstavec pomaloval několika nápisy. Starosta Kolář poté řekl, že pomalování sochy je sice vandalstvím, ale pro lidi, kterým socha vadí, má pochopení. Proto chce s ruskou stranou znovu jednat o jejím přesunutí. Ruskému velvyslanectví zaslal minulý týden v tomto smyslu dopis. Šestá městská část nechává nyní pomník čistit, aby na něj mohl být nanesen nátěr, který ho ochrání před pomalováním, řekl ČTK mluvčí radnice Ondřej Šrámek.
Ruská strana pomalování označila za barbarský čin a urážku památky vojáků Rudé armády padlých při osvobozování Československa. Ruské ministerstvo zahraničí si kvůli tomu předvolalo chargé d'affaires českého velvyslanectví v Moskvě.
Praha 6 loni k 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa odhalila u sochy tabulku s doprovodným textem. Popisuje roli Koněva v roce 1945, kdy osvobozoval Československo od nacistů, v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, v roce 1961, kdy se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou berlínské zdi i v roce 1968, kdy údajně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem sovětských vojsk do Československa.
Témata: Ivan Stěpanovič Koněv, Praha, Policie ČR, Jiří Ovčáček, Jaroslav Foldyna
Související
7. října 2020 14:54
1. října 2020 22:03
28. června 2020 21:09
27. května 2020 13:20
15. května 2020 22:02