reklama

"Měli jsme štěstí, že to byli mladí lidé, inteligentní, odolní," uvedla ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová. Podle ní s pěti Čechy nebyl žádný problém, karanténě se podrobili dobrovolně. Po celou dobu sice nemohli vycházet ven, ale měli samostatné pokoje a mohli komunikovat se svými rodinami. "Snažili jsme se ale, aby měli pocit volnosti co největší," podotkla Roháčová.

Personál nemocnice k izolovaným Čechům chodil v běžných ochranných oděvech, jako je rouška, brýle, rukavice nebo celotělový plášť. "Není v tomto případě nutné používat vybavení pro nemoci nejvyššího stupně nebezpečnosti, jako je třeba ebola," řekla Roháčová.

Do kontaktu s pacienty během 14 dnů přišlo podle ní zhruba deset lidí. Šlo hlavně o měření teploty, zjišťování subjektivního zdravotního stavu a podávání potravy. "Ten kontakt byl skutečně minimální," uvedla primářka.

Pacienti byli testováni dvakrát. Podle Jágrové to bylo "takzvaně na jistotu", protože Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje testovat při změně zdravotního stavu, ale v případě pěti Čechů lékaři žádnou změnu nezaznamenali. Propuštění lidé dostali pak také možnost účastnit se studie, která se koronaviru týká.

V Česku bylo zatím kvůli podezření na nákazu testováno 77 lidí, u nikoho se nemoc neprokázala, řekl dnes novinářům před jednáním vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Pevninská Čína za neděli hlásí 105 nových úmrtí na nákazu smrtícím koronavirem, počet obětí nemoci COVID-19 tak v oblasti vzrostl na 1770. Přibylo rovněž 2048 nakažených, informovala dnes agentura Reuters s odvoláním na čínskou národní zdravotnickou komisi. Mimo pevninskou Čínu bylo zatím hlášeno pět úmrtí - v Japonsku, Hongkongu, na Filipínách, ve Francii a v neděli přibyl první mrtvý na Tchaj-wanu.

Koronavirus vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečku, kašel, problémy s dýcháním), pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání.