Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kraje potřebují prodloužení nouzového stavu k zajištění ubytování pro uprchlíky

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku
Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku
Foto: Halin Selasicz / INCORP images

Kraje potřebují prodloužení nouzového stavu, bez něj by nebyly samosprávy schopné tak rychle zajistit kapacity ubytování pro ukrajinské uprchlíky, řekl dnes na dotaz ČTK liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Vláda vyhlásila kvůli přílivu ukrajinských uprchlíků nouzový stav 4. března na 30 dnů.

Nouzový stav je podle vlády nezbytný pro zvládání uprchlické vlny z válkou zmítané Ukrajiny. Momentálně má vypršet 3. dubna. 

"Vláda se zabývala tím, na jak dlouhou dobu je potřeba nouzový stav pro zvládnutí všech dopadů uprchlické krize prodloužit. Nakonec jsme se domluvili na tom, že požádáme Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu do konce května," uvedl předseda vlády Petr Fiala (ODS) po posledním jednání vlády.

"Potřebujeme ho k zajištění ubytování bez výběrových řízení, protože oslovujeme nějaký seznam dostupných ubytovatelů. Myslím, že třeba postavit to městečko s mobilních buněk nebo zrekonstruovat nějakou budovu typu bývalého domova mládeže v Zeyerově ulici v Liberci nebo bývalé budovy Skloexportu by bylo v normální režimu mimo nouzový stav otázka tak na rok, a my to musíme řešit v řádech týdnů a jednotek měsíců," řekl k důvodům Půta.

Dnes ráno měl kraj podle něj 71 smluv s ubytovateli, které jsou před podpisem. "Zasmluvňujeme dalších asi 800 lůžek v kapacitách soukromých ubytovatelů, to je kapacita zhruba na dva týdny," poznamenal. Kraj také počítá s vybudováním městečka z obytných buněk s kapacitou až 500 míst v Liberci, podle odhadů to přijde na 65 milionů korun. Zhruba stejnou ubytovací kapacitu by kraj mohl získat i v léta nevyužívané budově Skloexportu v Liberci, kterou si půjčí od státu. Budova je už 15 let prázdná, potřebovat proto bude úpravy, které podle odhadu přijdou zhruba na 30 milionů korun.

Bez nouzového stavu nelze ale podle Půty zajistit ani redistribuci uprchlíků mezi jednotlivými kraji. "Myslím, že nouzový stav tak, jak je zatím pojímán, se nijak nedotýká práv českých občanů, že by jim byla nějak omezována. Myslím, že ty dva měsíce do konce května jsou realistický odhad situace," poznamenal Půta. Pokud bude podle něj válka na Ukrajině pokračovat i v dalších měsících, některé věci bez nouzového stavu dělat nepůjdou. Jen v nouzovém stavu je podle něj například možné nařídit soukromým ubytovatelům ubytování uprchlíků v případě, že by nasmlouvané kapacity už nestačily.

Témata:  kraje uprchlíci

Aktuálně se děje

16. května 2024 8:46

Fico je po operaci stabilizovaný, tvrdí úřady. Bojuje o život, píší média

Slovenský premiér Robert Fico je středečním atentátu nadále hospitalizován v nemocnici v v Banské Bystrici. Informace o jeho zdravotním stavu se ale rozcházejí. Televize Markíza dnes ráno uvedla, že je po několikahodinové operaci stále v ohrožení života. Podle prohlášení místopředsedy vlády Tomáše Taraby a státního tajemníka Filipa Kuffy je ale Ficův stav stabilizovaný.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Petr Pavel

Pavel vyzval k podpoře Ukrajiny i hledání konce války

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.