Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Látkové roušky je třeba přeprat, papírové vyhodit, apelují odborníci

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Látkové roušky je možné podle odborníků opakovaně používat po přeprání ve vodě teplejší než 60 stupňů Celsia. Papírové se musí po jednom použití vyhodit.

Na webu Státního zdravotního ústavu to uvedli přednosta Kliniky infekčních a parazitárních chorob Nemocnice na Bulovce a 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Jiří Beneš a vedoucího AIDS Centra tamní kliniky Ladislav Machala. Lidé v Česku v posledních dnech hromadně šijí bavlněné roušky, protože jednorázové zdravotnické roušky neboli ústenky na trhu téměř nejsou.

"Jednoduché papírové nebo látkové roušky poskytují částečnou ochranu několik desítek minut, přesněji do té doby, než působením vlastního dechu zvlhnou," uvedli lékaři. Papírové jsou potom k vyhození, látkové lze vyprat nad 60 stupňů Celsia, vyvařit nebo přežehlit.

K nošení látkových roušek vyzval veřejnost v pátek i epidemiolog Roman Prymula, který je náměstkem ministra zdravotnictví a šéfem Ústředního krizového štábu. Opakované zásobování Česka jednorázovými rouškami je podle něj při dnešním nedostatku zdravotnických pomůcek velmi komplikované. Chce tedy pro obyvatele pořídit ty textilní.

Respirátory, které poskytují vyšší stupeň ochrany, lépe těsní a déle chrání. Používat by je měli zejména zdravotníci, kteří jsou vystaveni značnému riziku infekce po dlouhou část své pracovní doby. Pokud ho má nakažený, nemoc ale může dál šířit. Tento typ ochranné pomůcky má ventil, který vydechovaný vzduch nefiltruje. "Tento typ respirátoru je určen pro ochranu zdravých osob, které se nacházejí v rizikovém prostředí. Naopak existují respirátory opatřené vdechovým ventilem, kde je usnadněn vdech a filtruje se vydechovaný vzduch," napsali.

Respirátory mají různé třídy účinnosti podle kvality filtrace. Ty nejvyšší třídy nesmí v ČR nakupovat nikdo kromě organizací státu, chybí ale i nižší. Prymula už dříve uvedl, že v nemocnicích by lékaři a sestry měli mít aspoň je, nejvyšší ochranu mají mít zdravotníci při kontaktu s nakaženými novým typem koronaviru, na jednotkách intenzivní péče, ARO, ale také zubaři, kteří při vrtání v ústech víří kapénky.

Na sociálních sítích se v současné době šíří výzvy různých organizací včetně nemocnic, které žádají lidi, kteří si respirátory stihli před začátkem šíření pořídit, aby jim je darovali. Například Česká stomatologická komora v prohlášení uvedla, že pokud bude nedostatek zdravotnických prostředků pokračovat, bude možné, že budou ordinace uzavřené a ošetření budou jen ti pacienti, kteří přinesou vlastní respirátor.

Témata:  zdravotnické roušky život zdraví koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.