Bez smrku ve vyšších nadmořských výškách budou povodně v Česku větší než v minulosti. Na dnešní tiskové konferenci to řekl člen republikového výboru Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR Radomír Charvát. Díky jehlicím a hustým větvím smrku zimní srážky odtávají pomaleji, dodal.
Proti vysazování smrků protestují v souvislosti s kůrovcovou kalamitou některé ekologické iniciativy, které prosazují vysazování listnáčů.
To se týká například Šumavy, kde pramení Vltava. "Pakliže tam budou listnaté porosty, tak dojde k rychlému tání a Praha potom bude plavat více než před pár lety," řekl Charvát. Zastoupení smrku ve vyšších polohách je podle něj důležité i pro stínění pro menší stromky.
Podle ředitele Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti Víta Šrámka vlastníci lesů musí počítat s tím, že se budou průměrné teploty v ČR zvyšovat. Prakticky tak není jediná dřevina, na kterou by se dalo "vsadit", že kvalitně přežije. Je třeba je diverzifikovat, dodal.
Území mimořádně zasažená kůrovcem jsou už v každém kraji. Lesníci na takových místech mohou omezit obranná opatření proti škůdci, oznámilo dnes ministerstvo zemědělství. Naposledy stát rozšiřoval tato území na konci srpna, kdy se objevily v jižních a západních Čechách. Nejvíc takových nových lokalit je nyní na Českomoravské vrchovině, v jihozápadních a středních Čechách a také ve Šluknovském výběžku, uvedlo ministerstvo. Podle think tanku Czech forest vyžaduje současný krizový stav skutečně krizová opatření, toto mezi ně nepatří.
Pomůžeme nestátním vlastníkům lesů. Letos a v příštím roce dostanou celkem 2,5 mld. Kč. Žádosti o příspěvky na zalesnění, péči o les, druhovou pestrost či ochranu před škůdci mohou majitelé lesů podávat do 28. 2. 2020.Více informací: https://t.co/wnqWPu4tpz pic.twitter.com/lKaqLhYugz
— Zemědělství ČR (@MZeCr) December 9, 2019
Na nejhůře postiženém území mají vlastníci lesů možnost ustoupit od používání lapačů. Lhůta pro zalesnění se v těchto oblastech prodlužuje z nynějších dvou na pět let a doba pro zajištění porostu z nynějších sedmi na deset let od vzniku holiny. Cílem je podle ministerstva řešení případného nedostatku sazenic a pracovníků pro zalesnění. Zůstává ale zachována povinnost vlastníka lesa aktivně vyhledávat a těžit napadené stromy.
Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká několik let. Na zásahy v lesích poškozených kůrovcem a jejich obnovu letos půjde 1,15 miliardy korun, což je dvojnásobek proti loňsku. Ministerstvo zemědělství také uhradí z nového dotačního programu letos 1,5 miliardy korun jako kompenzace za pokles cen dříví na trhu kvůli jeho přebytku. V příštím roce by se mohla uvolnit další miliarda korun. Úřad už začal přijímat žádosti o dotace.
Související
6. prosince 2022 11:11
15. října 2022 19:37
27. července 2022 15:36
2. července 2022 15:40
21. června 2022 9:28
27. května 2022 13:44