Mezi lidmi stoupá obliba dražších vánočních stromků. Lidem nevadí za ně dát víc peněz. Kupují si jedle, černou borovici nebo stříbrný smrk. ČTK to řekl pěstitel a prodejce stromků Jaromír Rejl ze Starých Ždánic na Pardubicku.
"Lidi si pořizují dražší stromky, už tolik nekoukají na korunu. Stromky jsou pěstované profesionálně na plantážích a vypadají opravdu pěkně," řekl Rejl. Pěstitel má stromky na 14 hektarech, v sobotu začal řezat první stromky do prodeje.
Ceny stromků ze Starých Ždánic jsou letos v rozmezí od 200 korun za běžný smrček do 690 korun za jedli korejskou. Pěstitel je tři roky nezdražuje. Stromky prodává přímo v provozovně nebo v menších obchodech na Pardubicku, nikam daleko je nevyváží. Příští rok možná zohlední v ceníku inflaci. "Lidé se k nám naučili jezdit, fungujeme od roku 1991," řekl Rejl.
Problémem je jako u každého pěstitele sucho. Velké ztráty jsou při výsadbě nejen v lesích, ale také na plantážích. Když bylo dostatek vláhy, ztrátovost byla pět deset procent, v současnosti uschne 40 až 50 procent sazenic. "Sucho je jednoznačný průšvih. Výsadba zahyne na nedostatek vody a na velké teplo. Okrasné jedle jsou stromy, které mají optimální podmínky ve stínu," řekl Rejl.
Místním pěstitelům konkurují dovozy z Dánska, ale i jiných zemí Evropy. Z velkých plantáží míří v chladicích vozech na trh už třeba v říjnu, aby je pěstitelé stihli sklidit včas a prodat je před Vánoci.
"V Dánsku jsou ideální podmínky pro pěstování, výborně se o ně starají, ale jsou dlouho v chlaďáku, zapařené, podchlazené, stromkům prostě není dobře. Dřív pak opadá, nemusí vydržet přes celé Vánoce. Může se to stát," řekl Rejl.
Témata: Vánoce, Česko, lidé, Česká republika, vánoční stromky, nákupy, stromy
Související
19. listopadu 2024 21:08
16. listopadu 2024 11:24
13. listopadu 2024 14:39
11. listopadu 2024 18:21
8. listopadu 2024 18:36
6. listopadu 2024 21:09