Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lipavský chce v Indii jednat o zavedení letecké linky z Dillí

Letadla, ilustrační foto
Letadla, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) bude na misi v Indii, na kterou dnes s podnikateli vyrazil, usilovat o zavedení letecké linky z Dillí. Novinářům to řekl na palubě letadla. Uvedl, že v Bombaji otevře konzulární úřad a chce docílit zkrácení vydávání vízových dokladů. Před pandemií covidu-19 do Česka mířilo 100.000 Indů ročně, nyní je to podle šéfa diplomacie zhruba polovina.

V turistice vidí Lipavský velký potenciál. S Indií chce zavést strategičtější spolupráci, na čtyřdenní cestě ho doprovází zástupci desítky českých firem. Spolupráci by podnikatelé mohli navázat například v kybernetické bezpečnosti, zdravotnictví, energetice, rozvoji chytrých měst či informačních a komunikačních technologiích.

Lipavský již dříve uvedl, že má Česká republika zájem s Indií uzavřít strategické partnerství, zaměřit by se mělo na inovace. Prioritou jednání v Indii podle něj bude obranný průmysl a cestovní ruch. Ministr uvedl, že jde o jeho první oficiální větší tradiční cestu do zahraničí, protože po vzniku vlády na začátku minulého roku panovala proticovidová opatření, později byl vázán povinnostmi spojeným s českým předsednictvím EU.

První dva dny bude mise v Dillí, kde se uskuteční konference svazu indického průmyslu. Jednání se zaměří především na posilování obchodních a investičních vztahů mezi Indií a Evropou, a to například v oblasti udržitelnosti. Druhá část cesty se odehraje v Bombaji, kde se zástupci českých firem sejdou s dalšími indickými partnery.

Z České republiky se loni do Indie vyvezlo zboží za 25,2 miliardy korun, opačným směrem plynulo zboží za 48,9 miliardy korun, vyplývá z informací MPO. Indie podle nich byla 28. nejdůležitějším obchodním partnerem Česka. Do Indie se z tuzemska nejčastěji exportují stroje, telekomunikace, chemikálie či sklo. Do Česka naopak Indie vyváží především textil, farmaceutické produkty, plasty, kávu, čaj, koření nebo tabák.

Témata:  Indie Jan Lipavský letectví a letadla

Aktuálně se děje

29. dubna 2024 13:32

Pokud nezastavíme změny počasí, tučňáci vyhynou, varují vědci

Rekordně největší úbytek mořského ledu v Antarktidě na konci roku 2023 zapříčinil neúspěšné rozmnožování až v pětině kolonii tučňáka obrovského, uvedl Britský antarktický průzkum (BAS) v nové studii publikované časopisem Antarctic Science.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy