Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

"Máme politiku vůči jednotné Číně." Proti Kuberově cestě na Tchaj-wan byl i Babiš

Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO
Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Premiér Andrej Babiš (ANO) také nedoporučoval bývalému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi (ODS) cestu na Tchaj-wan. Byla to oficiální pozice více ústavních činitelů, řekl dnes novinářům předseda vlády před odletem na mimořádný summit v Bruselu. Babiš nehodlá kvůli záležitosti ukončit spolupráci s ředitelem zahraničního odboru Pražského hradu, který mu též radí s diplomacií.

"My jsme všichni měli stejnou pozici. I pan prezident Zeman i předseda Parlamentu i já v rámci koordinace zahraniční politiky jsme to nedoporučovali, protože máme politiku vůči jednotné Číně nezměněnou de facto od revoluce," řekl Babiš před cestou na summit, kde budou státníci jednat o dlouhodobém rozpočtu unie pro roky 2021 až 2027.

Čínská ambasáda v lednu varovala před cestou zesnulého předsedy Senátu Kubery na Tchaj-wan. Podle Aktuálně.cz předala Hradu dopis, kde hrozí trestem pro Kuberu i české firmy v Číně, pokud se uskuteční. Kancelář prezidenta podle webu podpořila dopis přípisem a Kuberovi ho předala v polovině ledna. Čínské ministerstvo zahraničí agentuře Reuters sdělilo, že neví, odkud se informace vzaly.

Kubera si podle webu dopis odnesl z Hradu i s Jindrákovým přípisem. "Cesta předsedy Senátu je v současné době krajně nevhodná. Lze předpokládat, že v důsledku cesty dojde ke zmražení česko-čínské relace na dlouhou dobu, a to jak na úrovni politické, tak na úrovni ekonomické, jak tomu bylo v roce 2009," napsal Jindrák. Narážel tím na přijetí tibetského duchovního vůdce dalajlamy tehdejším úřednickým premiérem Janem Fischerem.

"Není to nic, co by bylo tajného. Pan Jindrák radí panu prezidentovi a teď s ním spolupracuji. On má velké zkušenosti, byl víckrát velvyslanec a hlavně se orientuje ve vztazích s Německem," uvedl Babiš. S Jindrákem konzultoval i nadcházející schůzku s bavorským ministerským předsedou Markusem Söderem, která by se podle Lidových novin měla uskutečnit 10. března.

Nový šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) se chce o cestě na Tchaj-wan radit s odborníky. Nebrání se jí, ale je podle něj třeba postupovat v zájmu českých občanů. Po prostudování podkladů, které s cestou souvisí, chce jednat s dalšími ústavními činiteli, diplomacií i s představiteli Senátu o tom, jak situaci řešit.

Témata:  Andrej Babiš Jaroslav Kubera Tchaj-Wan Pražský Hrad Rudolf Jindrák Miloš Zeman Čínské velvyslanectví Senát Parlamentu České republiky

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.