Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Migranti se valí do Česka. Počet cizinců s trvalým pobytem vzrostl

Ministerstvo vnitra
Ministerstvo vnitra
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

V loňském roce pobývalo v Česku 595.881 cizinců s trvalým nebo přechodným pobytem, meziročně o 28.950 více. Nejčastěji šlo o Ukrajince, Slováky a Vietnamce.

Vyplývá to ze zprávy o migraci za poslední čtvrtletí roku 2019, kterou na svých stránkách zveřejnilo ministerstvo vnitra.

Z evidovaných cizinců má přechodný pobyt téměř polovina, zbytek má pobyt trvalý. Polovina cizinců, kteří mají povolení k přechodnému pobytu, o něj žádala kvůli zaměstnání. Následovalo sloučení rodiny, studium a podnikání.

Čtvrtina (145.518) cizinců s trvalým nebo přechodným pobytem pocházela z Ukrajiny, pětina (121.278) pak ze Slovenska. Z Vietnamu pocházelo deset procent legálně pobývajících cizinců (61.952), následovali občané Ruska (38.207), Polska (21.767), Německa (21.487), Bulharska (17.183), Rumunska (16.824), Mongolska (9851) a Velké Británie (8332). V celkovém počtu nejsou zahrnuti cizinci, kteří v Česku legálně pobývají na základě schengenského víza nebo bezvízově a také neregistrovaní občané Evropské unie.

V loňském roce vnitro evidovalo 1922 žádostí o mezinárodní ochranu, meziročně jde o zhruba třináctiprocentní nárůst. Ten je podle ministerstva způsobený tím, že na letišti Václava Havla v Praze docházelo už od počátku roku ke zvýšenému počtu účelově podaných žádostí o mezinárodní ochranu ze strany občanů Arménie. Kvůli tomu byla pro Arménce zavedena povinnost vlastnit letištní průjezdní vízum. Nejvíce o mezinárodní ochranu žádali kromě Arménců Ukrajinci a Gruzínci. Česká republika loni udělila 61 azylů a 86 doplňkových ochran.

Cizinecká policie na konci ledna uvedla, že loni v Česku odhalila 5677 nelegálně pobývajících cizinců, o 685 více než v roce 2018. Nejpočetnější skupinu odhalených cizinců tvořili tradičně občané Ukrajiny, následovali Moldavani a Vietnamci. Při nelegálním pobytu loni policisté zajistili 5174 lidí, předloni to bylo 4653 lidí. Šlo o cizince, kteří do Česka přijeli legálně, ale zůstali zde i po uplynutí povolené doby.

Zpráva o migraci se také věnuje nelegální migraci v Evropě. Do té loni nelegálně přicestovalo 188.327 lidí. Většina z nich, 74.348, přicestovalo do Řecka, nejčastěji pocházeli z Afghánistánu, Sýrie a Iráku. Do Španělska loni nelegálně přicestovalo 32.492 lidí, do Itálie 11.487 lidí a na Maltu 3405 lidí. U posledních třech zmíněných zemí zaznamenal Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) podle vnitra pokles, u Řecka naopak nárůst.

O mezinárodní ochranu v EU loni požádalo 708.369 lidí. Číslo nezahrnuje pouze žádosti podané cizinci z hlavních migračních tras, ale všechny žádosti podané na území EU. Nejvíce cizinci žádali o ochranu v Německu, Francii a Španělsku, pocházeli ze Sýrie, Afghánistánu a Venezuely.

Témata:  cizinci Česká republika migrace Ministerstvo vnitra České republiky

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.