Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nové nařízení pro nemocnice: Musí se vyčlenit prostor pro prvotní třídění pacientů

Nemocnice Motol, ilustrační foto
Nemocnice Motol, ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Všechny nemocnice, které poskytují akutní lůžkovou péči, musí zřídit prostor pro třídění pacientů a vytvořit metodiku, jak v nich identifikovat lidi s COVID-19. Vyplývá to z opatření, které na webu zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) řekl dnes po jednání vlády novinářům, že kabinet nařízení schválil.

Už dříve ministerstvo zdravotnictví nařídilo nemocnicím zřídit vyhrazená lůžka pro pacienty s COVID-19 a nemocnicím následné péče zakázalo přijímat do péče nové pacienty.

"S ohledem na situaci v Itálii a ve Španělsku se ukazuje, že příprava nemocnic je klíčová," řekl ministr. Resort podle něj spolupracuje i s kraji, které by měly mít své koordinátory a metodiku.

Nemocnice také vyčlení prostory pro poskytování péče pacientům s podezřením na onemocnění, nebo již s probíhajícím onemocněním koronaviru. Každá nemocnice taktéž zřídí dispečink, aby mohla řídit své zásoby, potřebu a přidělování ochranných pomůcek. Musí mít maximální přehled.

— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) March 26, 2020

Nemocnicím v dokumentu nařizuje "uvnitř zdravotnického zařízení vyčlenit na vstupu do zdravotnického zařízení, nebo na jiném vhodném místě, prostor pro provedení třídění všech pacientů vstupujících do zdravotnického zařízení, včetně pacientů předávaných zdravotnickou záchrannou službou". Musí také zpracovat metodiku zaměřenou na identifikaci pacientů s podezřením na nákazu novým typem koronaviru a podle ní začít na vyčleněném místě pacienty třídit.

Například v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) před deseti dny postavili před vstupem do budovy stan, kde všem vstupujícím včetně zaměstnanců měří teplotu. Zakázané jsou tu i návštěvy a provoz je omezený na akutní výkony a vyšetření.

Nová opatření v IKEM v souvislosti s výskytem COVID 19 v ČR:Před hl. vchodem jsme zřídili kontrolovaný vstup (viz foto), kde se všichni musí podrobit screeningu. Omezujeme plánované výkony, ale transplantační i kardiovaskulární program pokračuje.Více: https://t.co/eWaJaNBGEQ pic.twitter.com/y54bHlVuyS

— IKEM (@ikemcz) March 16, 2020

Fakultní nemocnice v Motole, Nemocnice na Homolce a Ústřední vojenská nemocnice testují každého přijatého pacienta na COVID-19, bez výsledku ho lékaři neoperují, pokud to není neodkladné.

O každém nakaženém musí nemocnice udělat záznam do informačního systému, uvedlo ministerstvo na webu. "Současně musí poskytovatelé zdravotních služeb akutní lůžkové péče stejným způsobem do jedné hodiny od výskytu každé z následujících událostí oznámit, že přijali do péče pacienta s onemocněním koronavirem, který je v těžkém stavu, nebo jehož zdravotní stav vyžaduje použití podpory dýchacích funkcí či použití extrakorporální membránové oxygenace (ECMO)," uvedla mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.

Nemocnice musí také zřídit "dispečink" osobních ochranných pomůcek za účelem centrální evidence stavu jejich zásob, plánování jejich potřeby a jejich přidělování. Ministerstvo tak chce mít přehled, kterým nemocnicím je třeba pomůcky dodávat. "Situace se za poslední dny výrazně zlepšila, ale je nutné mít maximální přehled, aby se s pomůckami nakládalo co možná nejefektivněji," řekl ministr. Před začátkem dodávek, které nyní vozí letadla z Číny, měly nemocnice zásoby ochranných pomůcek jako jsou respirátory, roušky, rukavice nebo dezinfekce, řádově na několik dní.

Podle posledních zveřejněných údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky z roku 2018 je v Česku 194 nemocnic akutní a následné péče. Z celkových 60.328 lůžek je akutní péče poskytovaná na zhruba 48.000 lůžkách. Na 10.000 obyvatel ČR tak je necelých 57 lůžek akutní a následné péče. Kraje zřizují asi 38 procent lůžek, města necelých osm procent. Ve státem řízených nemocnicích pracuje asi 20 procent z celkem zhruba 50.000 lékařů a zubařů a téměř 25 procent nelékařských zdravotníků. Dalších 20 procent lékařů a 29 procent zdravotníků pracuje v krajských nemocnicích.

Témata:  zdravotnictví nemocnice Nemocnice IKEM koronavirus (coronavirus) COVID-19 Adam Vojtěch (ANO)

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.