Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nové opatření: Karanténu ukončí lékaři až po provedení testu na covid-19, nařídilo MZ

Ministerstvo zdravotnictví
Ministerstvo zdravotnictví
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Lidem s nařízenou karanténou budou její trvání ukončovat praktičtí lékaři až po provedení krevního testu na přítomnost protilátek s negativním výsledkem. Vyplývá to z mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví, které nabývá účinnosti 22. dubna. Týká se pouze lidí, kteří byli v karanténě kvůli kontaktu s nemocným a jsou bez příznaků nemoci, doplnilo ministerstvo na dotaz ČTK.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly by měli nyní praktičtí lékaři od hejtmanů dostávat dvakrát 20 testů a ochranné pomůcky, které vystačí na týden až 14 dnů. Pak se dodávka bude opakovat. Lékaři mají také připravit prostor pro testy.

Nadále platí, že pro ukončení karantény je nutné, aby uplynulo 14 dní od prvního dne jejího nařízení. Současně lidé nesmějí vykazovat příznaky onemocnění covid-19, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě. Tiskový odbor na dotaz ČTK doplnil, že RAPID test bude podmínkou pro ukončení karantény bezpříznakových pacientů v karanténě. Pozitivní pacienti budou muset mít nadále dvakrát negativní test PCR.

"Chceme, aby se lidé z povinné karantény mohli co nejrychleji vrátit k normálnímu životu a zároveň jsme měli jistotu, že jsou negativní," sdělil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Karanténa se tak podle něj neukončí někomu, kdo by mohl být bezpříznakovým nosičem. "Díky tomu, že praktičtí lékaři zajistí provedení RAPID testu, bude ukončování nařízené karantény mnohem rychlejší," dodal.

Lékaři by podle Prymuly měli na konci 14denní karantény provést rychlotest. "Pokud se ukáže, že je negativní, tak tím to končí. Pokud se ukáže, že je pozitivní, tak by ten člověk měl být nabrán na vyšetření PCR. Pokud bude negativní, tak je ten člověk považován za zdravého, ba dokonce bude z toho zřejmé, že prodělal onemocnění, ale už není infekční. Pokud by byl pozitivní z hlediska vylučování viru, šel by do izolace," vysvětlil v České televizi Prymula.

Praktický lékař by také měl podle Prymuly připravit prostor, kde je možné testy dělat. "Netlačili jsme na to, aby to dělal každý praktický lékař. Pokud se dohodnou, tak to může být jedno místo, které je vyčleněno. Kupříkladu v Praze jsou některé čtvrti, kde se rozhodli, že to budou centralizovat a budou chodit třeba do jednoho odběrového stanu," uvedl. Lidé by na testy měli chodit v době, kdy nejsou v čekárně žádní jiní pacienti.

Sdružení praktických lékařů o nařízení s ministerstvem dlouhodobě jednalo. "Měli jsme řadu připomínek a upřesňujících dotazů. Jsme rádi, že byly nakonec při tvorbě finální verze opatření zohledněny," sdělil ČTK předseda sdružení Petr Šonka. Lékaři podle něj zatím nemají k dispozici rychlotesty ani potřebné ochranné prostředky, bez kterých není možné testování provádět. Šonka ale počítá s tím, že jej lékaři podle slibu ministerstva do 22. dubna obdrží. Ke každému rychlotestu je podle Šonky potřeba jednorázový plášť, dva páry rukavic, štít a respirátor FFP2.

Řada lékařů podle Šonky nemá čekárny a ordinace takové, aby bylo možné zajistit oddělení různých skupin pacientů nebo prostory okamžitě po provedení rychlotestu účinně dezinfikovat. Uvažují o tom, že budou testovat své pacienty mimo ordinace, třeba ve stanech. Docházet na testy domů není z organizačních a technických důvodů možné, zdůraznil. Podle Šonky má nyní z celkových 5200 praxí v Česku zcela zavřeno 11 praxí a částečně 33 praxí. Průměrná praxe má denně 50 až 60 kontaktů s pacientem, většina je elektronická. Do ordinace přijde zhruba osm pacientů denně.

Mimořádné opatření je podle ministerstva vydáno v souladu s požadavky krajů, které jsou odpovědné za řízení a poskytování zdravotních služeb na jejich území a je také v souladu se stanoviskem Ústředního krizového štábu. V případě lidí, kteří nemají svého registrujícího poskytovatele v oboru všeobecné praktické lékařství nebo praktické lékařství pro děti a dorost, se nařizuje zajistit splnění daných podmínek pro osoby v karanténě krajským hygienickým stanicím. Případně mohou krajské hygienické stanice podle místní příslušnosti určit poskytovatele zdravotních služeb, který karanténu ukončí.

Praktičtí lékaři, kteří odběr a vyšetření pacienta na přítomnost koronaviru provedou, zaznamenají data a výsledek testu prostřednictvím elektronické žádanky v Národním zdravotnickém informačním systému.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Ministerstvo zdravotnictví lékaři zdravotnictví Roman Prymula

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.