Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nové změny ve vzdělávaní handicapovaných

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Handicapované děti v běžných školách budou moci od ledna v každé třídě sdílet maximálně dva asistenty pedagoga. Dosud mohli být ve třídě asistenti tři. Ministerstvo školství původně zamýšlelo snížit počet na jednoho, nakonec ale záměr zmírnilo.

Vyplývá to z konečné verze novely vyhlášky, kterou úřad zveřejnil v elektronické knihovně vlády. Děti s odlišnými druhy postižení podle novely budou moci od ledna chodit do stejné speciální školy. Nyní jsou tyto školy určeny vždy pro žáky s podobným typem handicapu.

Snížení nejvyššího povoleného počtu pedagogických pracovníků v běžných třídách by podle ministerstva mělo vést k většímu sdílení asistentů, a tím k lepšímu začleňování handicapovaných do kolektivu. Změna ale zřejmě nezasáhne příliš škol. Ředitelé si stěžují spíš na nedostatek personálu. Ve většině tříd je podle odborníků maximálně jeden učitel s jedním asistentem.

Ministr školství Robert Plaga (ANO) novelu podepsal navzdory nesouhlasu úřadu ombudsmanky, úřadu vlády a ministerstva práce a sociálních věcí, které upozorňovaly, že změny mohou vést k nárůstu diskriminace romských žáků. Neshody se týkaly zejména té části novely, podle které mohou do speciálních škol chodit děti s různými druhy handicapu, a dále vypuštění článku o přednostním vzdělávání dětí v běžných školách. V konečném znění novely tyto úpravy zůstaly.

"Navrhovaná právní úprava žádným způsobem nemění hlavní principy, cíle a parametry zajišťování speciálních vzdělávacích potřeb dětí, žáků a studentů," uvedlo ministerstvo v podkladech k novele. Nadále má podle něj platit, že v zařízení pro mentálně postižené se jiní žáci nevzdělávají. Ustanovení o přednostním vzdělávání v běžných školách je i ve školském zákoně, a jeho odstranění ve vyhlášce tak podle úřadu princip inkluzivního vzdělávání neohrozí.

Novela od ledna rovněž prodlouží dobu mezi kontrolami handicapovaných dětí v pedagogických poradnách. Kontroly se nově budou moct dělat jednou za čtyři roky, nikoli pravidelně po dvou letech, jak je nyní zvykem. Výjimkou zůstanou mentálně postižení a děti ve speciálních školách, jejichž kontroly budou i nadále častější.

Novela by podle ministerstva měla vést mimo jiné k úsporám a snížení administrativy. Předepsané pomůcky či asistenti by se nově měly financovat pouze v případech, že zatím škole chybí. To společně s úpravou proplácených částek v ceníku vyhlášky mělo vést k roční úspoře kolem 15 milionů korun, vyčíslilo ministerstvo. V letošním rozpočtu byly na inkluzi vyhrazeny zhruba čtyři miliardy korun, příští rok by to dle návrhu rozpočtu mělo být asi o 400 milionů korun míň.

Vyhláška o společném vzdělávání dětí ve školách platí od září 2016 a mimo jiné reagovala na rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva. V roce 2007 odsoudil Česko za to, že přeřazením několika romských dětí do takzvaných zvláštních škol porušilo jejich právo na vzdělávání a diskriminovalo je. Vyhláška se už dříve upravovala dvakrát - jednou v létě 2017 a potom na přelomu předloňského a loňského roku.

Ministerstvo nedávno avizovalo, že připravuje v inkluzi další změny. V novele školského zákona chce mimo jiné navrhnout, aby se přidělení pedagogických asistentů už nevázalo na žáka s postižením, ale aby se tito pracovníci mohli stát stálou součástí personálu školy. Úpravy by se měly týkat také sjednocení postupu pedagogických poraden či zjednodušení administrativy škol.

Témata:  Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky děti učitelé handicapované děti Robert Plaga Hnutí ANO zákony asistenti vláda ČR vláda Česká republika školství

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.