Handicapované děti v běžných školách budou moci od ledna v každé třídě sdílet maximálně dva asistenty pedagoga. Dosud mohli být ve třídě asistenti tři. Ministerstvo školství původně zamýšlelo snížit počet na jednoho, nakonec ale záměr zmírnilo.
Vyplývá to z konečné verze novely vyhlášky, kterou úřad zveřejnil v elektronické knihovně vlády. Děti s odlišnými druhy postižení podle novely budou moci od ledna chodit do stejné speciální školy. Nyní jsou tyto školy určeny vždy pro žáky s podobným typem handicapu.
Snížení nejvyššího povoleného počtu pedagogických pracovníků v běžných třídách by podle ministerstva mělo vést k většímu sdílení asistentů, a tím k lepšímu začleňování handicapovaných do kolektivu. Změna ale zřejmě nezasáhne příliš škol. Ředitelé si stěžují spíš na nedostatek personálu. Ve většině tříd je podle odborníků maximálně jeden učitel s jedním asistentem.
Ministr školství Robert Plaga (ANO) novelu podepsal navzdory nesouhlasu úřadu ombudsmanky, úřadu vlády a ministerstva práce a sociálních věcí, které upozorňovaly, že změny mohou vést k nárůstu diskriminace romských žáků. Neshody se týkaly zejména té části novely, podle které mohou do speciálních škol chodit děti s různými druhy handicapu, a dále vypuštění článku o přednostním vzdělávání dětí v běžných školách. V konečném znění novely tyto úpravy zůstaly.
"Navrhovaná právní úprava žádným způsobem nemění hlavní principy, cíle a parametry zajišťování speciálních vzdělávacích potřeb dětí, žáků a studentů," uvedlo ministerstvo v podkladech k novele. Nadále má podle něj platit, že v zařízení pro mentálně postižené se jiní žáci nevzdělávají. Ustanovení o přednostním vzdělávání v běžných školách je i ve školském zákoně, a jeho odstranění ve vyhlášce tak podle úřadu princip inkluzivního vzdělávání neohrozí.
Novela od ledna rovněž prodlouží dobu mezi kontrolami handicapovaných dětí v pedagogických poradnách. Kontroly se nově budou moct dělat jednou za čtyři roky, nikoli pravidelně po dvou letech, jak je nyní zvykem. Výjimkou zůstanou mentálně postižení a děti ve speciálních školách, jejichž kontroly budou i nadále častější.
Novela by podle ministerstva měla vést mimo jiné k úsporám a snížení administrativy. Předepsané pomůcky či asistenti by se nově měly financovat pouze v případech, že zatím škole chybí. To společně s úpravou proplácených částek v ceníku vyhlášky mělo vést k roční úspoře kolem 15 milionů korun, vyčíslilo ministerstvo. V letošním rozpočtu byly na inkluzi vyhrazeny zhruba čtyři miliardy korun, příští rok by to dle návrhu rozpočtu mělo být asi o 400 milionů korun míň.
Vyhláška o společném vzdělávání dětí ve školách platí od září 2016 a mimo jiné reagovala na rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva. V roce 2007 odsoudil Česko za to, že přeřazením několika romských dětí do takzvaných zvláštních škol porušilo jejich právo na vzdělávání a diskriminovalo je. Vyhláška se už dříve upravovala dvakrát - jednou v létě 2017 a potom na přelomu předloňského a loňského roku.
Ministerstvo nedávno avizovalo, že připravuje v inkluzi další změny. V novele školského zákona chce mimo jiné navrhnout, aby se přidělení pedagogických asistentů už nevázalo na žáka s postižením, ale aby se tito pracovníci mohli stát stálou součástí personálu školy. Úpravy by se měly týkat také sjednocení postupu pedagogických poraden či zjednodušení administrativy škol.
Témata: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky, děti, učitelé, handicapované děti, Robert Plaga, Hnutí ANO, zákony, asistenti, vláda ČR, vláda, Česká republika, školství
Související
6. října 2024 20:56
20. února 2024 16:16
3. února 2024 8:22
1. února 2024 9:00
2. května 2023 22:08
25. dubna 2023 21:56