Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Omezte cestování na minimum, apeluje epidemiolog na Čechy

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: britishairways.com

Expert na cestovní medicínu a epidemiolog Rastislav Maďar doporučuje v současné situaci, kdy kvůli šíření koronaviru Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila pandemii, omezit cestování na minimum. Podle něj se stav ve světě muže velmi rychle měnit. Cestovatelům pak hrozí karanténa, problémy s návratem domů i stigmatizace v očích kolegů či sousedů.

"Já osobně se považuji za odvážného cestovatele. Sám ale nyní doporučuji do zahraničí necestovat," uvedl Maďar. Dodal, že vyhlášení pandemie dává státům či městům pravomoc pro uzavření konkrétních oblastí či vyhlášení karantény. "Proto je lepší být nyní přísnější," řekl. Podle něj nemá nyní nikdo jistotu, že se nedostane do situace, kdy se nebude moci vrátit domů. "Nebo neskončí v karanténě," doplnil epidemiolog.

Řekl, že choroba COVID-19 vyvolaná koronavirem je zákeřná v tom, že velká část nakažených nemá žádné příznaky. "O tom, že jsou nemocní, se dozvědí, až někdo z jejich okolí začne trpět vážnější formou. I proto je lepší necestovat, i když daný jedinec není v ohrožené skupině. Každý do musí zvážit sám," uvedl.

.@WHO is deeply concerned by the alarming levels of the #coronavirus spread, severity & inaction, & expects to see the number of cases, deaths & affected countries climb even higher. Therefore, we made the assessment that #COVID19 can be characterized as a pandemic. https://t.co/97XSmyigME pic.twitter.com/gSqFm947D8

— Tedros Adhanom Ghebreyesus (@DrTedros) March 11, 2020

Za relativně bezpečné země nyní považuje například Indonésii. Tam je riziko nákazy podle Maďara minimální. Z Česka tam ale není žádný přímý let a kontakt s nakaženým člověkem tak cestovatelům hrozí jak v letadlech, tak při přestupech v letištních halách. "Pokud nejde o přímý let, riziko se zvyšuje," řekl.

Navíc s rostoucí hysterií kolem koronaviru cestovatelům, i když se vrátí zdraví, hrozí stigmatizace v očích sousedů či kolegů. Vyrovnat se budou muset s označením, že jsou těmi, kteří se vrátili třeba s Asie a mohli by být zdrojem nákazy. Cestovatelé musejí počítat i s tím, že po návratu skončí ve čtrnáctidenní karanténě. "Takže pro klid ve společnosti by bylo lepší nyní raději necestovat," zopakoval Maďar.

Témata:  cestování Češi koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.