reklama

"Já osobně se považuji za odvážného cestovatele. Sám ale nyní doporučuji do zahraničí necestovat," uvedl Maďar. Dodal, že vyhlášení pandemie dává státům či městům pravomoc pro uzavření konkrétních oblastí či vyhlášení karantény. "Proto je lepší být nyní přísnější," řekl. Podle něj nemá nyní nikdo jistotu, že se nedostane do situace, kdy se nebude moci vrátit domů. "Nebo neskončí v karanténě," doplnil epidemiolog.

Řekl, že choroba COVID-19 vyvolaná koronavirem je zákeřná v tom, že velká část nakažených nemá žádné příznaky. "O tom, že jsou nemocní, se dozvědí, až někdo z jejich okolí začne trpět vážnější formou. I proto je lepší necestovat, i když daný jedinec není v ohrožené skupině. Každý do musí zvážit sám," uvedl.

Za relativně bezpečné země nyní považuje například Indonésii. Tam je riziko nákazy podle Maďara minimální. Z Česka tam ale není žádný přímý let a kontakt s nakaženým člověkem tak cestovatelům hrozí jak v letadlech, tak při přestupech v letištních halách. "Pokud nejde o přímý let, riziko se zvyšuje," řekl.

Navíc s rostoucí hysterií kolem koronaviru cestovatelům, i když se vrátí zdraví, hrozí stigmatizace v očích sousedů či kolegů. Vyrovnat se budou muset s označením, že jsou těmi, kteří se vrátili třeba s Asie a mohli by být zdrojem nákazy. Cestovatelé musejí počítat i s tím, že po návratu skončí ve čtrnáctidenní karanténě. "Takže pro klid ve společnosti by bylo lepší nyní raději necestovat," zopakoval Maďar.