Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Paracetamol jako prevence před COVID-19? Lékárníci důrazně varují

Léky, ilustrační foto
Léky, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Česká lékárnická komora (ČLnK) varuje před užíváním léčivých přípravků s obsahem paracetamolu jako prevence před koronavirovou nákazou. Preventivní podávání paracetamolu nejenže pacienta neochrání, ale navíc může významně zatížit organismus. ČLnK to dnes uvedla v tiskové zprávě. Léčiva proti horečce, která je jedním z průvodních jevů nemoci COVID-19, některým lékárnám v Česku v posledních dnech docházely.

"V souvislosti se zvýšeným zájmem pacientů o léčivé přípravky s obsahem paracetamolu eviduje Česká lékárnická komora také případy, kdy jej lidé užívají jako domnělou prevenci před koronavirovou nákazou. ČLnK to důrazně nedoporučuje," uvedla komora.

Léky s obsahem paracetamolu se podle lékárníků užívají pouze k léčbě bolesti nebo ke snížení teploty převyšující 38 stupňů Celsia a vždy je nutné dodržovat jeho správné dávkování. Lékárníci v souvislosti s koronavirovou infekcí evidují také časté dotazy, jaké přípravky by lidé měli užívat pro snížení horečky. Podle nich je paracetamol lékem volby při terapii horečky.

"Ale i tento velmi běžný lék má svá omezení a kontraindikace. Proto je někdy nutné užívat jiné léky. Na snižování teploty lze užít v indikovaných případech také přípravky s obsahem ibuprofenu nebo kyseliny acetylsalicylové. Samozřejmě i s přihlédnutím ke kontraindikacím, které mohou plynout ze zdravotního stavu pacienta nebo jeho další medikace," uvedl viceprezident ČLnK Martin Kopecký.

Farmaceutická společnost Zentiva kvůli šíření nákazy novým koronavirem už navýšila výrobu paracetamolu a ibuprofenu, látek účinných proti horečce, která infekci nákazou provází. Dále na český trh uvedla nový lék s názvem Paraceta.

Témata:  léky zdraví koronavirus (coronavirus) COVID-19 Zentiva

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.