Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počet lidí v Česku v karanténě výrazně klesl

Češi se nechávají testovat na covid-19
Češi se nechávají testovat na covid-19
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

V karanténě kvůli ochraně před šířením koronaviru jsou v Česku nyní zhruba 3000 lidí. Počet klesá. Je přibližně takový jako na začátku epidemie před dvěma měsíci krátce před vyhlášením nouzového stavu. Lidí v izolaci ubylo za poslední den ve všech krajích. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnily Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) a ministerstvo práce. Od začátku března zatím do karantény s e-neschopenkou šlo 51.229 lidí.

Česko je v nouzovém stavu od 12. března. Školy se uzavřely o den dřív. Od pátku 13. března se omezil provoz restaurací. Od soboty pak vláda rozhodla o jejich uzavření a zavřená zůstala i většina obchodů. Od pondělí 16. března do Česka nemohli cizinci a Češi a lidé ze zahraničí, kteří v ČR žijí, se nedostali za hranice. Postupně se nařízení uvolňují. Nouzový stav by měl skončit 17. května.

Za poslední den ubylo lidí v karanténě ve všech krajích. Počet se mírně zvedl v okresech Blansko, Mělník, Nymburk, Rakovník a Znojmo, citelněji pak v Prostějově. V některých místech zůstal beze změn. Za poslední den do karantény v Česku nastoupilo podle ministerstva 156 lidí. V květnu lékaři do izolace poslali zatím 1617 osob. V dubnu to bylo 13.614 lidí a v březnu 35.998.

Množství těch, kteří se do karantény dostali, rostlo postupně každý den do 26. března. Tehdy bylo doma s karanténní e-neschopenkou zhruba 22.400 osob. Od té doby celkový počet klesá. Zvedne se mírně vždy jen těsně po víkendu či volných dnech.

Šíření nákazy má v Česku bránit takzvaná chytrá karanténa, kterou stát spustil 1. května. Místo plošných opatření by měla umožnit omezení v místech, kde by se infekce objevila. K využití dat z mobilů a platebních karet, která mají usnadnit dohledání kontaktů z posledních dnů, musí dát lidé souhlas. Zapojit by se dál měla mobilní aplikace eRouška či sdílení polohy přes Mapy.cz.

Pracovníkům v karanténě má zaměstnavatel platit 60 procent základu jejich příjmu. Stát mu případně proplatí 80 procent této náhrady do 39.000 korun. Příspěvek se stanoví ze superhrubé mzdy.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Česká republika

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.