Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podnikatelé bez nároku na kompenzace za koronavirus? Vládní podraz, hřímá opozice

Bartoš, Ivan
Bartoš, Ivan
Foto: Martina Černáková / INCORP images

Opoziční strany budou při odpolední videokonferenci tlačit na premiéra Andreje Babiše (ANO), aby vláda zajistila přímé kompenzace podnikatelům za ztráty, které jim vyplynou z koronavirových omezení. Jednání se zřejmě bude týkat i dluhopisové novely o České národní bance (ČNB), do videokonference se podle středečních slov ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) zapojí i guvernér České národní banky Jiří Rusnok, aby věc vysvětlil. Ministryně chce, aby Sněmovna schválila změnu rychle, část opozice se záměrem nesouhlasí.

Předseda lidovců Marian Jurečka před schůzkou upozornil, že se objevují právní analýzy, podle nichž velký počet firem či živnostníků v nejvíce postižených sektorech nebude s největší pravděpodobností moct žádat žádnou náhradu škody za vládou uzavřené provozy. Je proto připraven požádat o svolání mimořádné schůze Sněmovny. Situace podle něj existenčně ohrožuje statisíce lidí.

"Na dnešní schůzku s premiérem jdu s jasným požadavkem, aby vláda zajistila přímé kompenzace podnikatelům," uvedla před jednáním předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Dodala, že zákon o ochraně veřejného zdraví, na základě něhož vydalo ministerstvo zdravotnictví mimořádná opatření účinná od úterý, vůbec nepočítá s náhradou škod podnikatelům. Vláda podle ní podnikatele podrazila.

Piráti podle jejich předsedy Ivana Bartoše otázku kompenzací premiérovi už předkládali. "Budeme se na ně premiéra s dalšími parlamentními stranami ptát a chtít jasné odpovědi a záruky pro lidi a firmy," uvedl na twitteru. Za podraz označil záměr vlády vyhnout se kompenzacím také předseda ODS Petr Fiala. "Podnikatelé za současnou situaci nemohou. Vláda s nimi nemůže takto zametat," uvedl.

Vládní podraz? Ukázalo se, že vláda použila právní kličku, aby živnostníci a firmy nemohli žádat odškodnění za to, že jim stát uzavřel provozovny. Je to velmi závažné, vláda se z toho bude muset zodpovídat a hlavně chybu napravit. pic.twitter.com/oCzam8ZqtB

— Petr Fiala (@P_Fiala) March 26, 2020

Strany nechtějí přistoupit ani na rychlé projednání novely upravující vztah ČNB k dluhopisům. Vydáváním dluhopisů chce ministerstvo financí uhradit letošní deficit státního rozpočtu. Vláda ho v pondělí zvýšila kvůli dopadům šíření koronaviru ze 40 na 200 miliard korun. V současnosti může ČNB obchodovat pouze s nástroji se splatností do jednoho roku, a to pouze s bankami nebo spořitelními a úvěrovými družstvy.

Schválení novely toto omezení ruší, a centrální banka tak bude moci obchodovat s cennými papíry s delší splatností a také s více subjekty, tedy například s pojišťovnami, penzijními společnostmi nebo dalšími investory, kteří jsou běžnými držiteli státních dluhopisů.

Témata:  podnikatelé Marian Jurečka Petr Fiala koronavirus (coronavirus) COVID-19 Markéta Pekarová Adamová Ivan Bartoš

Související

Aktuálně se děje

8. května 2025 19:01

Rakovina mízních uzlin. V čem je nemoc, kterou trpěl Jiří Bartoška, zákeřná?

Rakovina mízních uzlin, odborně nazývaná lymfom, patří mezi závažná onkologická onemocnění, která postihují lymfatický systém – klíčovou součást lidské imunity. Tato nemoc je zákeřná především tím, jak nenápadně a tiše se může rozvíjet, často bez výraznějších příznaků, a přesto zasáhnout celý organismus. A právě tato její vlastnost bývá osudná – lidé se k lékaři dostávají až ve chvíli, kdy už je nádor v pokročilém stádiu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

4 důvody, proč je online fakturace lepší než Excel

4 důvody, proč je online fakturace lepší než Excel

Rozjíždíte podnikání a čeká vás první faktura? Nepřidávejte si víc práce, než je nutné. Místo ručního vyplňování tabulek sáhněte rovnou po online fakturačním nástroji. Spoustu věcí vyřeší za vás – automaticky vyplní údaje na fakturách a postará se o jejich legislativní správnost. S online fakturací můžete začít hned a bez placení.