Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Politolog: České předsednictví je zatím úspěšné, další měsíce budou náročné

Evropská unie, ilustrační fotografie.
Evropská unie, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

České předsednictví v Evropské unii, které směřuje ke své polovině, je zatím podle politologa Petra Kanioka úspěšné, poukázal například na dohody v oblasti energetiky. Tlak na předsednictví bude ale narůstat kvůli pokračující energetické krizi i nepředvídatelnému chování Ruska, míní Kaniok, který působí v Brně na Masarykově univerzitě. Jeho komentář poskytl médiím Národní institut pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik (SYRI).

Česko mělo podle Kanioka na začátku druhého předsednictví relativně komfortní pozici - navzdory bezprecedentní politicko-bezpečností situaci v Evropě se toho od Čechů příliš nečekalo. Politolog nízká očekávání vysvětluje oslabenou reputací z období vlády Andreje Babiše (ANO), ale také reálnou silou Česka v rámci EU a nedostatkem času pro přípravu nové vlády.

Česko tak mohlo jen překvapit. "V tomto kontextu je zatím české předsednictví velmi úspěšné. Jednání v Radě EU probíhají hladce. To ale příliš překvapivé není, protože diplomaté na Stálém zastoupení České republiky při EU jsou zkušenou špičkou evropské vrstvy české státní správy," uvedl Kaniok. Daří se podle něj i politikům, kteří berou předsednictví vážně.

"Obsahově se určitě povedly dvě dohody na poli energetiky. Nejprve v červenci předsednictví dosáhlo dohody členských států ohledně povinné úspory spotřeby plynu o 15 procent," řekl Kaniok. Zdařilá byla podle něj také nedávná dohoda ministrů na zadání pro Evropskou radu, jak rostoucí ceny energií řešit. "V neposlední řadě bych vypíchnul, že se daří držet jednotu EU ve vztahu k Rusku, což vzhledem k délce konfliktu a dopadům na ekonomiky členských států není automatické," doplnil.

Politolog očekává, že tlak na předsednictví poroste kvůli energii i ruským akcím. Horký může být také český politický podzim po senátních a komunálních volbách, které se opozice snažila rámovat jako referendum o vládě. Postupně se také rozjíždí prezidentská kampaň.

"Srovnání s rokem 2009 se ale nenabízí. Pozice vlády je mnohem pevnější, kabinet jedno demonstrační hlasování o nedůvěře relativně nedávno bez problému ustál. Druhé české předsednictví je celkově úplně jiné než to předchozí před 13 lety," uzavřel Kaniok. Je však podle něj škoda, že oproti roku 2009 současná vláda předsednictví méně komunikuje k domácí veřejnosti.

Témata:  EU Česká republika

Aktuálně se děje

19. května 2024 16:41

ANO by vyhrálo parlamentní volby, volila by ho téměř třetina lidí

Nejsilnější opoziční hnutí ANO by na přelomu dubna a května volila téměř třetina voličů, vyplývá z modelu agentury Kantar CZ pro Českou televizi. Samostatně by se do Poslanecké sněmovny dostalo šest politických stran a hnutí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Česko podle něj nemá na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.