Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poslanci schválili obrannou smlouvu s USA. K ratifikaci zbývá podpis prezidenta

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.
Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Poslanecká sněmovna během středečního odpoledního jednání schválila obrannou dohodu se Spojenými státy americkými. Kromě vládních stran ji podpořilo také hnutí ANO. Proti byli téměř výhradně jen poslanci opoziční SPD. K završení ratifikačního procesu zbývá podpis prezidenta Petra Pavla.

Pro ratifikaci dohody hlasovalo 115 ze 144 přítomných zákonodárců. Proti bylo jen 14 zástupců SPD, které se marně snažilo prosadit odročení jednání na neurčito, a čtyři lidé zastupující ANO. Proti smlouvě také protestovalo několik desítek osob na Malostranském náměstí. Hlasování předcházela debata, která trvala čtyři a půl hodiny.

Ministryně obrany Jana Černochová během ní zdůraznila, že smlouva dává zemi další bezpečnostní záruku, obzvlášť v době ruské vojenské agrese vůči sousední Ukrajině. Navíc podle ní dokazuje, že česko-americké vztahy jsou na vysoké úrovni. "V této situaci se bez silného spojenectví s dalšími demokratickými zeměmi neobejdeme," konstatovala.

Odpůrci dohody byli poslanci opozičního hnutí SPD, které chtělo alespoň schválení třípětinovou parlamentní většinou či celostátním referendem. Česko se podle předsedy poslaneckého klubu Radima Fialy vzdává práva stíhat případné trestné činy spáchané americkými vojáky. "SPD říká jasné 'ne' americkým vojákům a cizím základnám v České republice," doplnil předseda hnutí Tomio Okamura.

Bývalý předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček představil jménem hnutí ANO doprovodné usnesení, kterým by poslanci zdůraznili, že uzavřením dohody dojde k prohloubení praktické obranné spolupráce s USA a k dosažení vyšší bezpečnosti Česka. Současně by v něm byla zmínka, že případná přítomnost amerických vojsk je možná jen se souhlasem Česka. Ministryně Černochová potvrdila, že je připravena text podpořit.

Fialova vláda schválila Dohodu o obranné spolupráci na jednání ve středu 26. dubna 2023. O necelý měsíc později ji ministryně Černochová ve Washingtonu podepsala s americkým protějškem Lloydem Austinem. Minulý týden s ní vyjádřil souhlas Senát.

Smlouva podle ministerstva umožní prohloubit spolupráci mezi českými a americkými ozbrojenými silami. Jejím smyslem je úprava právního postavení příslušníků ozbrojených sil Spojených států na území České republiky, pokud by jejich pobyt dle ústavy schválila vláda či parlament. Samotná dohoda americkým vojákům oprávnění pobývat na území České republiky neposkytuje.

Témata:  Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky U.S. ARMY USA

Aktuálně se děje

16. května 2024 11:55

Biden se s Trumpem utká ve dvou prezidentských debatách

Americký prezident Joe Biden a jeho pravděpodobný republikánský vyzyvatel v listopadových volbách Donald Trump se utkají ve dvou televizních debatách. Biden na ně vyzval Trumpa ve středu a on tuto výzvu okamžitě přijal. Informovala o tom agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Petr Pavel

Pavel vyzval k podpoře Ukrajiny i hledání konce války

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.