Dnes minutu před půlnocí přestanou vysílat vysílače programy České televize v Praze na Žižkově a na Cukráku ve stávajícím standardu DVB-T. Uživatelé si budou muset přeladit na vysílání DVB-T2. V praxi to znamená mít set top box nebo televizi umožňující příjem DVB-T2 a naladit si na nich kanál 26 namísto stávajícího kanálu 53. Vyplývá to z informací ministerstva průmyslu a obchodu.
Podle průzkumu ministerstva je na přechod připraveno zhruba 60 procent domácností. Zbytek jej bude buď řešit na poslední chvíli, nebo přechází na jiný způsob příjmu signálu, tedy satelit, kabelovou TV nebo internetovou TV (IP TV).
K 8. lednu pak bude následovat vypínání komerčních stanic, jako je Prima, Nova, Barrandov a dalších ze Žižkova, a 15. ledna z Cukráku. Celý přechod by měl být dokončen do poloviny příštího roku.
S DVB-T2 diváci získají možnost příjmu televizních programů v HD kvalitě a širší výběr stanic. Televizní signál z pozemních vysílačů využívá asi 60 procent domácností. Zbytek dává přednost kabelové televizi, satelitu nebo IP TV. O přechodu na tyto placené platformy podle nedávného průzkumu Českých radiokomunikací uvažují asi dvě procenta uživatelů DVB-T. Jejich provozovatelé ale hlásí v listopadu zvýšení zájmu až na dvojnásobek.
Prodejci hlásí kvůli přechodu na DVB-T2 v porovnání s loňským rokem několikanásobné nárůsty prodejů televizí a set top boxů. Podle většiny obchodníků, které oslovila ČTK, nejčastěji lidé nakupují set top boxy v ceně do 1000 korun. Přestože většina diváků ale o změně vysílání ví, nechává výměnu přístroje na poslední chvíli. Některé typy levnějších set top boxů jsou ale vyprodané.
Ze studie, kterou pro ministerstvo průmyslu a obchodu zpracovala společnost Arthur D. Little, přitom vyplývá, že za pořízení nových televizorů nebo set top boxů lidé v České republice zaplatí celkem téměř půl miliardy korun.
Přechod na DVB-T2 souvisí s nutností uvolnit část televizního pásma 700 MHz rychlým mobilním sítím. "Zhruba třetina frekvencí, na nichž se v současné době šíří televizní vysílání, nově připadnou mobilním operátorům, kteří na nich začnou provozovat datové sítě páté generace pro vysokorychlostní mobilní internet. Pokud bychom tedy v Česku na nový vysílací standard nepřešli, řada diváků by zůstala bez televizního signálu," uvedl Petr Loužecký ze společnosti Algotech. Mobilní sítě 5G by podle výkonného ředitele IDC-softwarehouse Karla Diviše měly zvýšit zájem o cloudové služby. Sítě by totiž měly výrazně zvýšit přenosovou rychlost a podstatně snížit dobu odezvy.
Témata: Česká televize, Praha, televize, DVB-T2, Praha Žižkov, televizní poplatky
Související
13. listopadu 2024 15:51
12. listopadu 2024 9:59
9. listopadu 2024 21:58
6. listopadu 2024 21:09
4. listopadu 2024 8:24
12. října 2024 17:10