Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přijetí uprchlických sirotků stále ve hře. Do ožehavé kauzy se vložil Petříček

Tomáš Petříček
Tomáš Petříček
Foto: Twitter

Dobrovolné přijetí dětí z uprchlických táborů v Řecku by nepoškodilo českou odmítavou pozici ohledně povinných kvót na rozdělování migrantů mezi země Evropské unie. Novinářům to dnes řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Konečné rozhodnutí o přijetí nebo nepřijetí dětí by měla učinit vláda, uvedl. Nyní je podle Petříčka nutné počkat na kroky řecké strany, kterou ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) požádal o informace, jaké konkrétní děti by Česko mělo přijmout.

Řecko začátkem září vyzvalo všechny ministry vnitra EU, aby jejich země přijaly děti bez doprovodu z řeckých uprchlických táborů. V případě ČR se jedná o 40 lidí.

"Myslím, že toto dobrovolné gesto by neohrozilo jakkoli naši pozici ve vztahu ke kvótám, kde se obě vládní strany, jak ČSSD, tak ANO, jasně vyjadřujeme, že povinné kvóty odmítáme," řekl Petříček. Zdůraznil, že na české pozici ve vztahu k migrační politice EU se nic nemění. Praha nadále odmítá povinné kvóty na rozdělování migrantů mezi členské země a klade důraz na řešení příčin migrace.

Hamáček v listopadu vyzval Řecko, aby dodalo informace o konkrétních dětech, které by Česko mělo převzít. Ministr vnitra uvedl, že je potřeba prověřit, zda nepředstavují bezpečnostní riziko. "Bez součinnosti řeckých údajů nemůžeme dál pokračovat," zdůraznil nyní Petříček. Až Řecko seznam dodá, je podle něj česká ambasáda v Aténách připravena spolupracovat s ministerstvem vnitra na prověření bezpečnostních rizik u jednotlivých dětí.

Petříček uvedl, že osobně by se přijetí dětí nebránil. "Za sebe říkám, že to neohrožuje naše bezpečnostní a ekonomické zájmy, že to neohrožuje bezpečnost naší společnosti. Myslím si, že 40 dětí nepředstavuje hrozbu, když jsme se byli schopni v minulosti postarat například o tisíce uprchlíků z Balkánu," řekl.

Připomněl také, že se přihlásilo na 200 českých rodin připravených děti z uprchlických táborů přijmout. Dočasné přijetí dětí by podle Petříčka mohlo dětem pomoci k lepšímu vzdělání a zároveň by pomohlo předejít k tomu, aby se v uprchlických táborech dostaly pod vliv radikálních islamistických skupin.

Konečné slovo o případném přijetí dětí z řeckých táborů by podle Petříčka měla učinit vláda. Premiér Andrej Babiš (ANO) se k záměru v minulosti postavil odmítavě. Podle něj by se Česko mělo stavět především o české děti. Babiš také podotkl, že Řecko dostalo z unijních zdrojů miliardy korun na řešení uprchlické krize.

Témata:  Jan Hamáček uprchlíci Česká republika Tomáš Petříček

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.