Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přírodní unikát v Česku. Dostane se na seznam UNESCO?

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny v Jizerských horách usiluje o zápis na seznam UNESCO. Pokud by se to podařilo, bylo by to první území přírodního světové dědictví v České republice, řekl Jiří Hušek z oddělení Správy chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jizerské hory Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK).

Česko má zatím na seznamu UNESCO 14 památek v kategorii kulturního dědictví a dalších šest položek mezi nehmotným kulturním dědictví.

"Byla podána formálně přihláška cestou ministerstva pro životní prostředí," uvedl Hušek. Zástupci AOPK předpokládají, že rozhodnutí by mělo padnout nejpozději do dvou let. "Zatím to je na 50 procent," uvedl republikový ředitel AOPK František Pelc.

Jizerskohorské bučiny jsou největším bukovým komplexem lesa v republice, rozkládají se na zhruba 27 kilometrech čtverečních severovýchodních svahů Jizerských hor. Území je pozoruhodné smíšenými a bukovými lesy na strmých svazích s mnoha skalními masivy, věžemi a vyhlídkami. Jde o jednu z nejzachovalejších a přírodně nejcennějších částí v CHKO Jizerské hory. Některé stromy jsou staré přes 200 let.

Podle Huška neusilují o vyhlášení jednoho izolovaného území, ale byli vyzváni, aby se připojili k dalším zemím, ve kterých se zachovaly tyto unikátní bučiny. Na seznamu UNESCO jsou staré bukové lesy a pralesy zatím z 12 evropských zemí od Pyrenejí po Černé moře. "Zachovaly se zejména v Karpatech, tam je to naprosto běžný les. Ale na ostatním území Evropy, kde běželo hospodaření tak, jako běželo u nás, tak jsou bučiny tohoto typu, které by měly hodnotu pro UNESCO, naprosto unikátní," uvedl Hušek.

Část Jizerskohorské bučiny je od roku 2007 bezzásahovým územím, konkrétně zhruba 74 hektarů nad Viničnou cestou u hory Poledník. Ani v dalších částech těchto lesů, které patří státu, ale neprobíhá žádné rozsáhlé kácení.

"Zásahy nejsou plošné, řešíme jednotlivé stromy," řekl krajský ředitel státní firmy Lesy ČR v Liberci Ludvík Řičář. Také on považuje Jizerskohorské bučiny za přírodně velmi významnou lokalitu. "Zápis na seznam UNESCO bude jakási nadstavba, která by je mohla ještě více zvýraznit pro lidi, kteří vyhledávají takové lokality. Jinak ochrana přírody je naprosto dostatečně zajištěná zákonnými předpisy," dodal.

Témata:  UNESCO Liberecký kraj příroda lesy

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.