Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Proč vláda tajila žalobu na Brusel? Babiš netuší, ukázal prstem na právníky

Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO
Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Premiér Andrej Babiš (ANO) se nezúčastnil jednání vlády, na kterém se rozhodlo, že Česká republika zažaluje Evropskou komisi u Soudního dvora EU kvůli pozastavení dotací pro holding Agrofert. Řekl to dnes novinářům při návštěvě Zlínského kraje. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) bylo hlasování vlády jednomyslné, kabinet se řídil doporučením právníků. Podání žaloby kritizovala opozice. Babiš v roce 2017 převedl Agrofert do svěřenských fondů, podle loňské auditní zprávy EK na něj ale má stále vliv.

"Já jsem se toho jednání vlády nezúčastnil. Je to záležitost právníků našeho státu," řekl Babiš o podání žaloby. Stejně reagoval i na dotaz, proč vláda o svém rozhodnutí neinformovala na tiskové konferenci.

Vláda o žalobě rozhodla v pondělí na návrh ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD). Ačkoli Evropská komise později proplacení peněz schválila, podle resortu jde o princip.

Babišova vláda chce za ČR žalovat Evropskou komisi kvůli zastavení dotací pro Agrofert. Toto podání dokládá, že vláda hájí zájmy Agrofertu a nikoliv ČR. Žalobu schválila navíc v tichosti, neboť si je vědoma, jak nesmyslný je to krok, který ještě více dopadne na daňové poplatníky.

— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) February 5, 2020

Petříček České televizi a ČTK řekl, že hlasování vlády bylo jednomyslné. "Je to na základě doporučení právníků, kteří nás zastupují právě u Soudního dvora EU. Je to krok, který právě my ještě můžeme učinit, než bude konečný audit hotov," uvedl Petříček. Krok označil Petříček za procedurální záležitost. "My jsme reagovali na základě možnosti použití konkrétních opravných prostředků," řekl.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) novinářům řekla, že předmětem žaloby je výklad českých zákonů o střetu zájmů a o Státním zemědělském intervenčním fondu. Výsledek nebude mít vliv na druhý audit, který se týká dotací ze strukturálních fondů a speciální předpis o zemědělském fondu se u něj neaplikuje. "Zvedla jsem pro to (žalobu) ruku, protože myslím, že je dobře, aby to vyložil Soudní dvůr EU," dodala.

Návrh podat žalobu chyběl mezi avizovanými body pondělního jednání vlády i v dodatku, kterým kabinet později program rozšířil. Jednací řád kabinetu počítá s tím, že vláda jedná podle programu stanoveného premiérem, případně příslušným místopředsedou. Program může být doplněn o projednání neodkladných záležitostí a ústních informací.

Před týdnem takto například na program přibyly body týkající se odvolání ředitele Českého telekomunikačního úřadu a změn v aukci kmitočtů pro mobilní sítě 5G. Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) tehdy novinářům řekl, že zařazení bodu bude záviset na souhlasu premiéra.

Platby byly pozastaveny kvůli možnému Babišovu střetu zájmů. Šlo o platby týkající se Programu rozvoje venkova za poslední čtvrtletí roku 2018 a první loňské čtvrtletí ve výši téměř 247.000 eur (6,3 milionu Kč). Lhůta pro podání žaloby uplyne příští pondělí 10. února.

Podání žaloby kritizovala opozice. Podle opozičních politiků vláda neřeší problémy Česka, ale zájmy premiéra a Agrofertu.

Témata:  Andrej Babiš vláda Agrofert Tomáš Petříček

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.