Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prodeje léků na předpis loni v ČR vzrostly o deset procent

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Prodeje léků na předpis na českém farmaceutickém trhu v roce 2021 vzrostly meziročně o deset procent, což je nejvyšší tempo růstu v posledních pěti letech. Hodnota trhu s léky na předpis tak činila 78 miliard korun.

U volně prodejných léků se prodeje proti roku 2020 zvýšily o devět procent a prodeje za volně prodejné léky, doplňky stravy a produkty pro zdravotní péči dosáhly 29 miliard korun. Vyplývá to z dat, které dnes ČTK poskytla analytická společnost IQVIA. Ta je poskytovatelem analytických služeb, technologických řešení a smluvních výzkumných služeb ve zdravotnictví. Po světě má 70.000 zaměstnanců a působí ve více než 100 zemích.

U léků na předpis se nejvíce dařilo léčivům s aktivní patentovou ochranou. Tyto léky zaznamenaly růst o 22 procent a na celkových prodejích předepsaných léků se podílí již více než ze 40 procent. Růst prodejů léků na předpis je tažený právě touto kategorií, na celkovém růstu trhu s léky na předpis se léky s aktivním patentem podílí více než dvěma třetinami.

Naproti tomu prodeje léků, jejichž patent již vypršel, se za minulý rok snížily o šest procent, čímž se podle firmy IQVIA potvrdil dlouhodobý trend poklesu této kategorie. Třetí důležitou kategorií jsou léčiva, která nikdy patentem chráněná nebyla, zpravidla tak jde o generické léky. Tato léčiva si s meziročním zvýšením tržeb o čtyři procenta udržela dlouhodobě stabilní tempo růstu.

Na trhu volně prodejných produktů se nejprodávanější kategorií staly léky proti kašli a dalším respiračním potížím s růstem o 12 procent. Kategorie vitamínů a dalších doplňků stravy skončila druhá s meziročním růstem o devět procent. Třetí kategorií s ohledem na výši tržeb byly léky na úlevu od bolesti, přestože jejich tržby proti roku 2020 stagnovaly. Čtvrtou nejprodávanější kategorií byly produkty na podporu trávení s růstem o šest procent. Pátou nejprodávanější kategorií volně prodejných produktů se stala měřicí a testovací zařízení, mezi která patří i testy na covid-19. Jejich prodeje se meziročně zvýšily o 135 procent a v lékárnách tato kategorie zaznamenala tržby 1,6 miliardy korun.

Svůj podíl na celkových tržbách opět zvýšily internetové lékárny. Zatímco v roce 2020 byl jejich podíl 12 procent, v roce 2021 vzrostl na 14 procent. Internetové lékárny se na celkovém růstu segmentu volně prodejných produktů podílely téměř 30 procenty, samy zaznamenaly meziroční růst o 22 procent. Nejprodávanější kategorií v internetových lékárnách byly vitamíny a jiné doplňky stravy s růstem o 19 procent, druhé skončily léky proti bolesti s růstem o necelá dvě procenta a třetí byla již zmiňovaná měřicí a testovací zařízení s růstem o 180 procent.

Témata:  léky lékárny

Aktuálně se děje

17. května 2024 13:22

Izrael v Haagu uvedl, že válka v Pásmu Gazy je tragická, ale ne genocida

Izrael v pátek na půdě Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu uvedl, že válka v Pásmu Gazy je tragická, nejde však o genocidu. Reagoval na tvrzení Jihoafrické republiky (JAR), která ještě v prosinci podala stížnost vůči Izraeli za údajnou genocidu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Petr Fiala ve volebním štábu Petra Pavla

Odbory odvolaly protest. Fiala je zve k jednacímu stolu

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil reakci odborů, které ve ve světle událostí na Slovensku zrušily plánovaný protivládní protest. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) to oznámila ve čtvrtek, protestní akce měla proběhnout v úterý 21. května. Důvody pro svolání demonstrace však podle zástupců zaměstnanců trvají.