Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Průzkum: Češi se podle studentů nechají snadno zmanipulovat sociálními sítěmi

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Většina Čechů se nechá snadno zmanipulovat tím, co vidí na sociálních sítích. Myslí si to tři čtvrtiny žáků a studentů. Ti nejvíce důvěřují veřejnoprávním médiím. Důvěra dětí a dospívajících v média ale celkově klesá, vyplynulo z průzkumu mediální gramotnosti, kterou dnes zveřejnila společnost Člověk v tísni. Výsledky má ČTK k dispozici.

Člověk v tísni prostřednictvím výzkumné agentury Focus zjišťoval znalosti a dovednosti žáků a studentů týkající se médií, používání počítačů a chytrých telefonů, návyky v chování na internetu a postoje k médiím. “Z výzkumu vyplývá, že celkově klesá důvěra středoškoláků v média. Jsou přesvědčeni o manipulativnosti sociálních sítí, více vnímají ohrožení demokracie nepravdivými zprávami,” informoval ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách Karel Strachota. Podle více poloviny žáků a studentů by se měly nepravdivé zprávy mazat, podle třetiny označovat.

Od posledního průzkumu v roce 2018 vzrostl počet středoškoláků, kteří nepravdivé informace na internetu a útoky hackerů vnímají jako ohrožení demokracie. Tři čtvrtiny se obávají zneužití v případě hromadění osobních dat. Rozdíly ve vnímání médií a v mediální gramotnosti jsou podle průzkumu mezi středoškoláky a učni. "Nezávislá média považuje za důležitá 85 procent respondentů s nejvyšší dosaženou úrovní mediální gramotnosti, ale jen 35 procent respondentů s úrovní nejnižší," doplnil ředitel.

"Přes 60 procent dotazovaných sdílí názor, že médiím záleží více na finančním zisku než na kvalitě. Polovina středoškoláků se navíc domnívá, že velká média záměrně zkreslují nebo zamlčují důležité informace," uvedl Strachota. Za ohrožení demokracie považují respondenti zpochybňování důvěryhodnosti médií a novinářů politiky. Studenti označili za nejčastější nositele této praxe předsedu hnutí ANO Andreje Babiše (32 procent středoškoláků a 26 procent žáků) a šéfa SPD Tomia Okamuru (14 procent středoškoláků a 8 procent žáků).

Témata:  sociální sítě

Aktuálně se děje

15. května 2024 13:05

V části Prahy neteče voda. Na opravě havárie se pracuje

Více než 50 tisíc odběratelů v Praze se ve středu ocitlo bez vody. Důvodem je havárie na vodovodním řadu, ke které došlo při napouštění po plánované výluce. K opravě by mělo dojít ještě dnes. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Hokej, ilustrační foto

Po Finech a Norech Češi porazili Dány 7:4

Čeští hokejisté si spravili chuť po posledním zápase, ve kterém museli skousnout první prohru, když nestačili na Švýcary až na nájezdy a tentokrát v základní hrací době si došli pro tři body v zápase s Dánskem. Jednalo se tak o třetího severského soupeře ve skupině A po Finsku a Norsku a podobně jako v těchto obou předešlých případech i tentokrát Češi vyhráli. První dvě třetiny sice bylo znát, že Dánsko není poslední léta nejoblíbenější soupeř českého národního týmu a i v tomto zápase nepříjemně dotahovalo a až do stavu 3:3 se hrál vyrovnaný duel. Ve třetí třetině se ale rozvolnila stavidla natolik, že umožnila Čechům vstřelit další čtyři branky, zatímco Dánové se do konce zápasu zmohli už jen na jednu trefu.