Pokud se podaří ochránit rizikové skupiny, měla by velká část zdravé populace nemoc covid-19 prodělat nebo se s ní setkat. V rozhovoru pro DVTV to uvedl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Názor na promořenost společnosti změnil poté, co Čína poskytuje nekorektní a zřejmě vyfabulovaná data o počtu lidí nakažených novým typem koronaviru, řekl.
Tvrdá restriktivní opatření podle Prymuly nelze v Česku držet další dva tři měsíce, budou se postupně rozvolňovat. Část obchodů a venkovních sportovišť se má otevřít už tento čtvrtek, další menší provozy zřejmě po Velikonocích, pokud bude pokračovat současný vývoj epidemie. Žáci by se do škol mohli vrátit v polovině května, byť v rouškách. Alespoň částečně cestovat za hranice by se mohlo "záhy", uvedl epidemiolog.
Prymula dále pro DVTV řekl, že údaje z Číny o počtu nakažených podle něj nejsou korektní. Nedává podle něj logiku, že všechny nové případy v Číně jsou importované, ale případy tam nenarůstají, i když jinde ve světě za poslední dva až tři týdny počet nakažených dramaticky stoupá. Za pozměněnými daty vidí ale i pozitivní věc - úmrtnost by nemusela být tak vysoká, jak se dosud uvádělo. Například z údajů z Itálie vyplývá, že nakažených je tam podstatně víc, možná až deset milionů, tím pádem by úmrtnost pacientů s covid-19 nebyla 15 procent, ale jen dvě až tři procenta, dodal.
Když se v Česku podaří ošetřit rizikové osoby, zbytek populace by se s nemocí měl v nějakém časovém období potkat a prokázat, že je imunní. "Neříkám všichni, ale ti, pro něž nebude horší než chřipka. A to jsou lidé nižšího věku, lidé zdraví," uvedl náměstek ministra zdravotnictví. Rizikoví nejsou jen senioři, ale i mladší lidé trpící například vysokým tlakem nebo cukrovkou. Plošné testování celé populace není potřeba, stát chystá otestovat zhruba 17.000 lidí na jižní Moravě, v Praze a dalších vybraných regionech, což pomůže získat přesnější data o promořenosti v zemi.
"Byl bych velmi rád, kdyby takováto diskuse proběhla nejdřív na vládě nebo na Ústředním krizovém štábu, a až potom abychom tuto debatu vedli v médiích," řekl dnes po jednání stálé pracovní skupiny štábu Jan Hamáček.
Pokud Prymula změnil názor, měli by postup nejprve probrat odborníci a poté by podle něj mělo následovat politické rozhodnutí. Některé země, které se vydaly cestou řízeného promoření populace, nyní opatření naopak zpřísňují, doplnil ministr. "Pokud toto rozhodnutí učiníme, tak bude nejvážnějším rozhodnutím v rámci tohoto současného stavu a není z toho cesta zpátky," dodal. Vláda podle něj debatu dnes zahájí, ale určitě nerozhodne v horizontu dní.
Prymula zdůraznil, že i když současná situace se jeví zatím poměrně příznivě, vyhráno není. "Vyhráli jsme první bitvu, ale čeká nás dlouhá válka," řekl.
V souvislosti se záměrem prezidenta Miloše Zemana udělit mu nejvyšší státní vyznamenání uvedl, že za výsledky stojí řada dalších lidí a je to týmová práce. Do politiky se zatím nechystá, chce zůstat apolitický a pracovat pro stát. "Nevím, co bude v budoucnu, ale cíleně se na to nechystám a neuvažuju o tom," dodal.
Pokud se situace do středy nezmění, bude možné podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) omezení přijatá kvůli pandemii nového koronaviru zmírnit. Mohly by se otevřít některé prodejny, například stavebniny nebo papírnictví. Řekl to na dnešní tiskové konferenci. Postupně se podle něj populace virem promoří, nesmí to být ale nekontrolované.
"Opatření nesmí být zavedena na půl roku či na rok. Nejsme schopní v sevřených podmínkách karantény vydržet další měsíce. Zároveň s tím musí jít chytrá karanténa," řekl ministr. Prodejny podle něj budou muset pouštět málo zákazníků, aby se netvořily fronty, dezinfikovat a zaměstnancům měřit každý den teplotu. Otevřít by se měla také sportoviště pro individuální sporty. Velké akce budou bezesporu jedno z posledních rušených opatření, dodal. I pokud se otevřou restaurace a obchody, bude podle něj nutné dodržovat mezi zákazníky nejméně dvoumetrové rozestupy i v následujících měsících.
Nikdo podle něj nemůže čekat, že během měsíce se všechno vrátí do normálu. "Po otevření obchodů bude asi 14 dní na vyhodnocení, pak by mohly přijít další kroky," řekl ministr s tím, že zřejmě mezi nimi vždy bude dvoutýdenní odstup.
Prymula v neděli řekl, že bude potřeba, aby se populace postupně promořila, tedy aby si její významná část vytvořila si proti viru protilátky. S tím souhlasí i Vojtěch, podle něj ale nejde o žádný názorový obrat. "Od začátku říkáme, že bude docházet i k určitému promořování populace. Cílem je pokusit se ho řídit tak, aby nedocházelo k nekontrolovanému šíření viru," řekl Vojtěch. Nadále budou podle něj striktní omezení pro ochranu rizikových skupin, zejména seniorů.
Kolik lidí v populaci onemocnění prodělalo, třeba i úplně bez příznaků, podle ministra není možné odhadovat. Některé země uvádějí jednotky procent, ministr zmínil i 40 procent. "Nikdo to nedokáže odhadnout, uvidíme to na základě připraveného testu reprezentativního vzorku populace," řekl. Vybraných pět tisíc lidí chce stát otestovat v Praze a také na Olomoucku, kde byly na počátku epidemie uzavřené obce. Začít by se mělo v řádu dní.
Prozatím bylo v Česku vyšetřeno více než 85.000 vzorků a pozitivně vyšel test téměř 4600 osobám. Reálně to podle ministra znamená přepočteno na testované osoby asi o 10 až 15 procent méně. Jde tedy asi o 72.000 až 76.000 otestovaných lidí. "I v jiných státech se reportuje počet otestovaných vzorků, aby to bylo mezinárodně srovnatelné. Data o testech se ale očisťují, měla by být tento týden," doplnil ministr. V posledních dnech se v Česku, vyjma neděle, testovalo přes 6000 vzorků. Cílem je podle Vojtěcha 15.000 vzorků za den.
Témata: Roman Prymula, koronavirus (coronavirus) COVID-19, obchody, školství, Česká republika, Adam Vojtěch (ANO), vláda ČR
Související
27. září 2024 10:54
11. září 2024 13:28
11. září 2024 7:27
15. ledna 2023 17:24
5. května 2022 10:16