Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Půjdou děti do školy ještě v tomto ročníku? Jeden z krajů už se bouří

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Školy všech stupňů, které jsou kvůli šíření koronaviru měsíc zavřené, by se měly znovu otevřít až od září. Do prázdnin by měly být přístupné už jen pro žáky, kteří vystupují ze vzdělávacího systému anebo končí na nižším stupni a snaží se o přijetí na vyšší. Jde o to primárně zajistit bezpečnost dětí, pro ten klid by se měla dálková výuka nechat až do konce června, řekla dnes ČTK náměstkyně plzeňského hejtmana Ivana Bartošová (Koalice pro Plzeňský kraj).

Podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) by se mohly školy otevřít už ve druhé polovině května.

"Řada odborníků před tím varuje a já patřím mezi ně. Přikláněla bych se k tomu, aby se už (do konce školního roku) vůbec neotvíraly s výjimkou posledních ročníků, které se potřebují připravit na maturitu, závěrečné nebo přijímací zkoušky," řekla. V těchto ročnících by měla fungovat nějaká omezená forma provozu, například konzultace, aby si žáci a studenti mohli učivo zkompletovat. "Rozhodně bych už školy neotevírala plošně pro všechny," řekla. Náměstkyni podporuje i petice odborníků.

Důvodem je podle Bartošové fakt, že stále roste počet nakažených lidí a mezi rodiči panuje velký strach z infekce a pořád by hledali omluvy pro děti. "A valný smysl by to nemělo. Navíc v červnu už se toho stejně moc nenaučí, ty děti jsou z horka unavené," řekla. Podle ní by bylo pro děti obtížné být v rouškách ve 30 stupních, protože školy nejsou klimatizované. Musela by se tam dodržovat přísná hygienická opatření včetně zákazu kontaktu mezi dětmi. To je velmi těžké uhlídat, nejsou na to prostory. Nelze zajistit dvoumetrový odstup, protože by se tam děti nevešly.

Dobře by se daly zvládnout maturity, protože by bylo více "volných" učitelů a bylo by možné rozmístit děti do více tříd. Také vysoké školy deklarovaly, že by posunuly termíny přijímacích zkoušek i zahájení výuky.

Pedagogové už se podle Bartošové naučili dělat on-line výuku. Vše už si podle ní "sedlo" i v základních školách. Distanční výuku učitelé zvládají rozdílně. "Ale zase si uvědomili, v čem se potřebují dovzdělat. A tohle je jasný apel na to, že na digitalizaci vzdělávání, která je nastavená i v dlouhodobém záměru republiky i kraje, se musí připravit a musí se sebevzdělávat. A pokud je ta krize k tomu dohnala, tak je to pro tu kvalitu jenom dobře," dodala. Zjistili, že za menší čas udělají efektivnější a přitažlivější výuku.

Témata:  Plzeňský kraj děti školství

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.