Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Řecko chce do Česka poslat desítky migrantů. Dostalo ostrou odpověď

Jan Hamáček v Poslanecké sněmovně
Jan Hamáček v Poslanecké sněmovně
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Řecko začátkem září vyzvalo všechny ministry vnitra Evropské unie, aby jejich země přijaly děti bez doprovodu z řeckých uprchlických táborů. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes na twitteru uvedl, že dopis, na který upozornil server Hlídací pes, není ničím novým, pouze snahou Řecka vyvolat debatu o přemístění migrantů. V přesunutí sedmnáctiletých lidí bez nároku na azyl však nevidí smysl, dodal.

Podle serveru Řekové požádali Česko o přijetí 40 nezletilých, kteří potřebují akutní péči. Dopis řeckého ministra uvádí, že v jeho zemi je zhruba 2500 dětí bez doprovodu, které jsou rozmístěny v různých uprchlických táborech v Řecku. "Potřebujeme jednat rychle, aby o tyto děti bylo postaráno," stojí v dopisu.

Hamáček dnes na twitteru uvedl, že Řecko oslovilo všechny unijní ministry vnitra. "Informovalo o situaci a pokusilo se vyvolat debatu o relokacích, nic nového. Nevidím smysl v tom přesouvat po EU 17leté bez nároku na azyl, když Atény na ochranu hranic a azylové řízení dostávají od EU miliardy eur. Jen ČR poskytla 270 expertů," napsal.

Ministra chtěl dnes kvůli informacím z médií interpelovat předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek, Hamáček se však ve Sněmovně omluvil. "Prosím o informaci, jak je s žádostí naloženo, či jak s ní vláda hodlá naložit. Pokládal bych za ostudné a hanebné, kdyby bohatá a bezpečná země, jakou je ČR, odmítla přijmout 40 dětí a postarat se o ně," řekl ve Sněmovně Kalousek.

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes před odletem na návštěvu Lucemburska novinářům řekl, že o dopisu nic neví. "Já to neřeším, slyším to poprvé," uvedl. Připomněl svůj postoj, že uprchlíkům se má pomáhat především přímo v zemích, odkud pocházejí. "Doufejme, že tu situaci v Sýrii konečně začne Evropa aktivně řešit. My se v první řadě staráme o naše děti, my máme tady plno svých problémů," uvedl Babiš.

Premiér zmínil i svůj plán na vybudování centra pro syrské sirotky. Týdeník Respekt tento týden informoval, že projekt se neuskuteční. "Syrská strana odmítla českou firmu, nabídli nám syrskou firmu, ta je několikrát dražší," řekl dnes Babiš.

Český premiér svou iniciativou kolem centra pro syrské sirotky reagoval na předchozí návrhy europoslankyně Michaely Šojdrové (KDU-ČSL), aby Česko přesunulo na své území 50 syrských sirotků z uprchlických táborů v Řecku. Babiš tehdy návrh Šojdrové označil za nesmyslný a tvrdil, že je potřeba sirotkům pomáhat v zemi, odkud pocházejí. S odkazem na to dnes uvedl, že Česko má už debatu za sebou. "Já bych se k tomu nevracel," řekl.

Témata:  Jan Hamáček migrace uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.