Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Roušky povinně? Bývalý diplomat má jasno, USA by se měly inspirovat Českem

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Zatímco Spojenými státy v posledních dnech hýbe debata o přínosech a nevýhodách plošného nošení ochranných roušek na obličej, v České republice se tato otázka vyřešila již před několika týdny. Amerika by se přitom měla řídit českým příkladem, napsal v komentáři pro americký list USA Today bývalý americký diplomat a učitel z Anglo-americké vysoké školy v Praze Steve Kashkett.

Česká vláda byla jednou z prvních v Evropě, která zavřela školy, znatelně omezila veřejná shromáždění a uzavřela většinu podniků. Co však ČR skutečně odlišuje od okolních zemí, je právě nařízení o povinném nošení roušky na veřejnosti, uvedl Kashkett pro USA Today.

Podle bývalého zástupce amerického velvyslance v Praze se zdá, že nošení roušek významně pomohlo udržet v ČR malé počty nakažených vzhledem k počtu obyvatel v porovnání s Německem, Rakouskem, Švýcarskem a zejména Itálií a Španělskem. Díky nařízení se podle něj Česká republika zařadila po bok Číny, Tchaj-wanu či Jižní Koreje, kde se podařilo dostat pandemii pod kontrolu.

Má však všeobecné nošení roušek skutečně účinek na šíření nemoci? Bývalý diplomat uvádí, že ačkoliv Světová zdravotnická organizace (WHO) masky na obličej nejdříve nedoporučovala, činila tak zřejmě proto, aby omezené zásoby ochranných pomůcek zůstaly k dispozici zdravotníkům a nevykoupili je občané.

Češi toto podle Kashketta velice brzo pochopili a bez stěžování se tak celá země proměnila v podstatě přes noc v továrnu na roušky. Na internetu se objevily desítky instruktážních videí v češtině a angličtině a za tři dny již bylo dostatek roušek pro všech asi 10 milionů občanů.

Řada expertů přitom v poslední době tvrdí, že i jednoduchá podomácku vyrobená rouška zakrývající pusu a nos dokáže zachytit určitou část mikrokapiček, prostřednictvím nichž se může koronavirus šířit.

Podle Kashketta by se tak Spojené státy měly řídit nedávnou výzvou premiéra Andreje Babiše, který na twitteru oslovil amerického prezidenta Donalda Trumpa s návrhem, aby v zemi povinné nošení roušek také zavedl. Bývalý diplomat přitom doufá, že Trump Babiše vyslyší, jelikož údaje z malé, soudržné a disciplinované země se středu Evropy nasvědčují, že nošení roušek má smysl.

Americké zdravotnické úřady před několika dny nošení roušek občanům doporučily. Trump však řekl, že on sám roušku nosit nehodlá.

Témata:  zdravotnické roušky USA Česká republika koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.