reklama

Česká vláda byla jednou z prvních v Evropě, která zavřela školy, znatelně omezila veřejná shromáždění a uzavřela většinu podniků. Co však ČR skutečně odlišuje od okolních zemí, je právě nařízení o povinném nošení roušky na veřejnosti, uvedl Kashkett pro USA Today.

Podle bývalého zástupce amerického velvyslance v Praze se zdá, že nošení roušek významně pomohlo udržet v ČR malé počty nakažených vzhledem k počtu obyvatel v porovnání s Německem, Rakouskem, Švýcarskem a zejména Itálií a Španělskem. Díky nařízení se podle něj Česká republika zařadila po bok Číny, Tchaj-wanu či Jižní Koreje, kde se podařilo dostat pandemii pod kontrolu.

Má však všeobecné nošení roušek skutečně účinek na šíření nemoci? Bývalý diplomat uvádí, že ačkoliv Světová zdravotnická organizace (WHO) masky na obličej nejdříve nedoporučovala, činila tak zřejmě proto, aby omezené zásoby ochranných pomůcek zůstaly k dispozici zdravotníkům a nevykoupili je občané.

Češi toto podle Kashketta velice brzo pochopili a bez stěžování se tak celá země proměnila v podstatě přes noc v továrnu na roušky. Na internetu se objevily desítky instruktážních videí v češtině a angličtině a za tři dny již bylo dostatek roušek pro všech asi 10 milionů občanů.

Řada expertů přitom v poslední době tvrdí, že i jednoduchá podomácku vyrobená rouška zakrývající pusu a nos dokáže zachytit určitou část mikrokapiček, prostřednictvím nichž se může koronavirus šířit.

Podle Kashketta by se tak Spojené státy měly řídit nedávnou výzvou premiéra Andreje Babiše, který na twitteru oslovil amerického prezidenta Donalda Trumpa s návrhem, aby v zemi povinné nošení roušek také zavedl. Bývalý diplomat přitom doufá, že Trump Babiše vyslyší, jelikož údaje z malé, soudržné a disciplinované země se středu Evropy nasvědčují, že nošení roušek má smysl.

Americké zdravotnické úřady před několika dny nošení roušek občanům doporučily. Trump však řekl, že on sám roušku nosit nehodlá.