Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Senátor podpořil výzvu k rezignaci Brabce: Katastrofa na Bečvě se nesmí zamést pod koberec

Richard Brabec (ANO)
Richard Brabec (ANO)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Senátor Leopold Sulovský (Ostravak) dnes podpořil výzvu klubu hnutí Starostové a nezávislí (STAN) k rezignaci ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) kvůli otravě řeky Bečvy. Sulovský o tom informoval ve stanovisku zaslaném ČTK. Ministr Brabec už dříve uvedl, že k rezignaci nevidí důvod.

"Není přece možné, aby opakovaně docházelo k vypouštění jedovatých látek do řeky Bečvy, kvůli čemuž zde došlo k obrovské ekologické katastrofě a zodpovědné orgány včetně ministerstva životního prostředí od toho dávali ruce pryč," míní Sulovský.

Tento týden počtvrté za několik měsíců unikly do Bečvy neznámé látky. Nejzávažnější byl únik kyanidu 20. září, jehož viník není znám ani po více než dvou měsících. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

"Tato katastrofa nesmí být zametena pod stůl a nesmí se již nikdy opakovat," uvedl Sulovský.

Starostové a nezávislí vyzvali ministra Brabce k rezignaci v úterý ve Sněmovně. Podle místopředsedy STAN Petra Gazdíka Brabec v případu buď selhal, nebo kryje soukromou firmu. Nechová se však podle něj jako ministr životního prostředí. Ministr Brabec na výzvu STAN v úterý reagoval tak, že k rezignaci nevidí důvod. Existoval by podle něj pouze v případě, že by selhal on nebo jeho resort. "To tam opravdu nevidím," řekl.

Deník Referendum v pondělí napsal, že v den otravy Bečvy 20. září unikly ve valašskomeziříčské chemičce Deza chemikálie. Deza patří do skupiny Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka označil únik za provozní událost, která z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Chemička už po zářijové otravě řeky popřela, že znečištění šlo od ní. Mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová poté ČTK řekla, že brněnští inspektoři ČIŽP na základě místního šetření vyloučili Dezu jako možného původce havárie.

Témata:  Richard Brabec Starostové a nezávislí ekologická havárie Senát Parlamentu České republiky Ministerstvo životního prostředí České republiky řeky

Aktuálně se děje

16. května 2024 8:46

Fico je po operaci stabilizovaný, tvrdí úřady. Bojuje o život, píší média

Slovenský premiér Robert Fico je středečním atentátu nadále hospitalizován v nemocnici v v Banské Bystrici. Informace o jeho zdravotním stavu se ale rozcházejí. Televize Markíza dnes ráno uvedla, že je po několikahodinové operaci stále v ohrožení života. Podle prohlášení místopředsedy vlády Tomáše Taraby a státního tajemníka Filipa Kuffy je ale Ficův stav stabilizovaný.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Petr Pavel

Pavel vyzval k podpoře Ukrajiny i hledání konce války

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.